“Kontrol Sende” projesi 7.yılında büyüyerek devam ediyor

01.10.2020
“Kontrol Sende” projesi 7.yılında büyüyerek devam ediyor

Kadınları pozitif düşünceyle harekete geçirmek ve dengeli beslenmeye davet etmek isteyen NESFIT, dünyada 11, Türkiye’de ise 7 yıldır “Pembe Kurdele” hareketi ile meme kanserine karşı farkındalık çalışmalarını bu yıl da sürdürüyor. Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) iş birliği ile kadınları bilinçlendirme faaliyetlerini sürdürmektedir. NESFIT, “Kontrol Sende” projesiyle son 3 yılda 30.000 kadını meme sağlığı konusunda bilgilendirerek, kontrollerine destek oldu. Tüketicilerin katkılarıyla 12.303 kadına meme kontrolü ve mamografi taraması yapılmasını, 89 kadına ise biyopsi yapılmasını sağlayan NESFIT, teşhis konan 52 kadının tedavisine de destek oldu.  “Kontrol Sende” projesi, bu yıl 10.000 kadına ulaşmayı amaçlıyor.

NESFIT her yıl daha fazla kadına ulaşmak için MEMEDER ile iş birliği yapıyor

Kadınların meme sağlığı konusunda bilinçlenmeleri adına yılda bir kez doktor kontrolü yaptırmaları ve kendi kendilerini düzenli olarak muayene etmeleri büyük bir önem taşımaktadır. NESFIT kadınlara, kendi kendilerinin kontrollerini yapabileceklerini ve erken teşhise imkan tanıyan bu kontrolün ileride ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında hayat kurtaracak kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. “Pembe Kurdele” hareketi kapsamında gerçekleştirdiği “Kontrol Sende” projesini MEMEDER’in iş birliğiyle bu yıl 7.kez hayata geçiren NESFIT, son 3 yılda tüketicilerin de desteğiyle toplam 30.000 kadını meme sağlığı konusunda bilgilendirdi. 12.303 kadına meme kontrolü ve mamografik tarama yapılmasını, 89 kadına biyopsi yapılmasını sağlayan NESFIT, teşhis konan 52 kadına da tedavileri boyunca destek verdi. NESFIT bu yıl ise toplam 10.000 kadına ulaşmayı hedefliyor.

Tüketiciler pembe kurdeleye destek paketleriyle projeye destek oluyor

 

Kendi bedeninizin ne kadar fakındasınız? Konu meme sağlığı olduğunda ufak dokunuşlarla büyük değişimler sağlamak mümkün oluyor. Kadınların kendi kendini kontrol etmesi konusunda düzenli hatırlatmalar basit bir çözüm gibi görünse de, hayat kurtaracak derecede önemli bir fayda sağlıyor. Çok küçük ve zaman almayan basit hareketler, meme kanserine karşı erken teşhis imkanı ve farkındalık sağlıyor. Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında NESFIT’in özel paketleriyle kadınlar, meme sağlığı konusunda bilinçleniyor! Türkiye’de 7 yıldır meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için çalışmalar yürüten ve kadınların hayatında önemli değişimler yaratmayı hedefleyen NESFIT, “Kontrol Sende” diyerek satışa sunduğu Pembe Kurdeleye destek paketleriyle tüketiciler adına MEMEDER’e bağış yapıyor. Paketlerden elde edilecek gelirle NESFIT, MEMEDER’in meme sağlığını bilinçlendirme çalışmalarında, bu yıl 10.000 kadına ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’de her 9 kadından biri meme kanseri

Ülkemizde meme kanseri sıklığının son 20 yılda 2 kattan fazla artış gösterdiğini belirten MEMEDER Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, bu artışın devam edeceğini öngördüklerini söylüyor. Prof. Dr. Özmen, günümüzde bu konudaki bilinçlendirme çalışmalarının erken teşhis imkanı sağladığı için büyük önem taşıdığının, Türkiye’de meme kanseri sıklığı hızla artarken bu konuda farkındalık oluşturulamamasının hastalığın geç teşhis edilmesine neden olduğunun altını çiziyor. Günümüzde bu konudaki bilinçlendirme çalışmalarıyla erken teşhis imkanının arttığını, MEMEDER’in de meme sağlığını bilinçlendirme çalışmalarında etkin rol aldığını vurgulayan Prof. Dr. Özmen, MEMEDER’in bugüne kadar yüzlerce kadına erken meme kanseri tanısı koyduğunu, böylelikle sağ kalım şansının artırılmasında önemli bir katkı sağladığını söylüyor.

Ekim Ayı – Meme Kanseri Farkındalık Ayı

2004 yılından bu yana meme kanseri hakkındaki farkındalığı artırmak, erken teşhis ve tedaviyi desteklemek amacıyla Ekim ayı tüm dünyada ve Türkiye’de meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Ay boyunca gerek sivil toplum kuruluşları gerekse Sağlık Bakanlığı tarafından yurt genelinde eğitimler ve bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.