Wipelot dünya markası olma yolunda ilerliyor

05.10.2020
Wipelot dünya markası olma yolunda ilerliyor

Endüstriyel IoT alanında üretim yapan öncü bir şirket olan Wipelot,global şirketlerin ve Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu konumundaki firmaların dijitalleşen iş süreçlerinde verimlilik, hız artışı ve iş güvenliği sağlıyor. Bu sene sektördeki 15’inci yılını kutlayan şirket, Türk mühendislerin ürettiği yüksek teknoloji IoT ürünlerini 25 ülkeye ihraç ediyor. 2020’de ihracat hedefini daha da büyüterek Avrupa ve Amerika pazarlarında yurt dışı satış faaliyetlerine başlayan Wipelot, hedef pazarları arasına Ortadoğu ülkelerini de aldı. Yakın dönemde Ultra Geniş Bant Teknolojisi (UWB) ile donanım ve çözüm üreten teknoloji firmalarının bir araya geldiği UWB Alliance’a üye olan Wipelot, şimdi de benzer şekilde UWB kullanımını destekleyen ve standardizasyon çalışmaları yürüten FiRa Consortium’a üye olarak global arenadaki konumunu daha da güçlendirdi.

 

 

Endüstriyel IoT alanında hayata geçirdiği çok sayıda ilk ve tek olma özelliğine sahip çözümüyle öne çıkan Wipelot, yüzde yüz yerli sermaye ile Türk mühendisler tarafından geliştirilen çözümleriyle ABD, Fransa, Suudi Arabistan, Kanada, Hindistan ve Katar başta olmak üzere 25 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Global şirketlerin ve Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu konumundaki firmaların dijitalleşen iş süreçlerinde verimlilik, hız artışı ve iş güvenliği sağlayan şirket, bu yıl sektördeki 15’inci yılını kutluyor. 2020’de ihracat hedefini daha da büyüterek Avrupa ve Amerika pazarlarında yurt dışı satış faaliyetlerini artıran Wipelot, hedef pazarları arasına Ortadoğu ülkelerini de aldı. Dünyanın önde gelen firmalarına endüstriyel IoT alanında ileri teknoloji çözümler sunan şirket; RTLS (konum belirleme), ISG (iş sağlığı ve güvenliği) ve SafeZone (iş makinası-yaya ve iş makinası-iş makinası çarpışma önleme sistemi) alanlarında dünya markası olmaya odaklanmış durumda. Ürünlerinde Ultra Geniş Bant Teknolojisi’ni (UWB) kullanan Wipelot, bu alanda birbiriyle konuşan cihazların ortak bir dilde ortak bir standart çerçevesinde haberleşmesi, farklı tedarikçilerin ürettiği sistemlerin entegre çalışabilmesi konularında çalışmalar yapan ve bu konuda teknoloji tedarikçilerinin uymaları gereken standartları belirleyen önemli kuruşlara da üyelikler gerçekleştiriyor.

 

‘’UWB ile ilgili global gelişmeleri takip etmek için üyelikler gerçekleştiriyoruz’’

Yakın dönemde Ultra Geniş Bant Teknolojisi (UWB) ile donanım ve çözüm üreten teknoloji firmalarının bir araya geldiği UWB Alliance’a üye olan Wipelot, şimdi de benzer şekilde erişim kontrolü, konum tabanlı hizmetler ve cihazdan cihaza servisler gibi kullanım durumları için UWB teknolojisinin kullanımını destekleyen ve standardizasyon çalışmaları yürüten FiRa Consortium’a üye olarak global arenadaki konumunu daha da güçlendirdi. Cihazların birbirleriyle iletişim kurması gerektiğinde kablo yönetiminin büyük bir sorun olduğunu söyleyen Wipelot CEO’su M. Rifat Ok, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu; “Ultra Geniş Bant Teknolojisi (UWB) bu cihazların kablolar olmadan birlikte çalışmasına olanak sağlıyor. UWB’nin en önemli avantajlarından biri ise gerçek zamanlı konum belirleme sistemlerinde daha hassas hatta santimetre düzeyinde hassas konum tespiti yapabiliyor olması. Biz de otomasyondan konum belirleme sistemlerine, iş güvenliğinden veri ölçüm ve analizine kadar ekonomik ve pratik kablosuz çözümler sunan Wipelot ürünümüz ile tüm varlıkların ve durumlarının görünürlüğünü sağlayarak dijitalleşme yolunda temel bir eksiği tamamlıyoruz. Ayrıca konum temelli süreçlerdeki olası zaman kayıplarını tespit ederek uçtan uca izlenebilirlik sağlıyoruz. Bu noktada Türkiye’de kendi sektörümüzde attığımız adımlardan ve sunduğumuz hizmetlerden emin bir şekilde yol almaya devam ediyor, Ultra Geniş Bant Teknolojisi ile ilgili çalışmaları dünya ile aynı anda takip etmek ve uygulamak için üyelikler gerçekleştiriyoruz. Bu konsorsiyumlar, dünyada bizler gibi UWB teknolojisi alanında önemli Ar-Ge çalışmaları yapan firmaların üye olduğu kuruluşların başında geliyor.”

 

Endüstri 4.0 evresinin yapıtaşı olan endüstriyel IoT, RTLS (Real Time Locating System-Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi), RFID (Radio Frequency Identification-Radyo Frekanslı Tanıma), mobil teknolojiler ve iletişim teknolojileri alanında yoğun Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiren Wipelot, yüzde 100 yerli ürünler üretiyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.