Loomis ile kuyumcular ihracata başladı

20.10.2020
Loomis ile kuyumcular ihracata başladı

Newyork ve Dubai gümrük kapılarının da açılmasıyla kuyumcular “Loomis” ile Dünyanın her noktasına ihracata başladı….

Covid 19 salgınının etkileri Dünya çapında devam ediyor. Özellikle ülkeler arasındaki ihracatlar, bu dönemde minimum seviyeye indi. Kuyumculuk sektörümüz yaşanan pandemi sürecinde geçmiş dönemlere göre ihracat rakamlarında çok ciddi kayıplar yaşadı. Ancak yasakların kalmasıyla birlikte artık her ülkeye ihracat yapılabilir duruma gelindi. Son olarak Newyork ve Dubai gümrük kapılarının da açılmasıyla, Türk mücevher ve altın takıları yine uluslararası coğrafyada her yere Loomis aracılığıyla ulaşıyor…

Mayıs ayına ilişkin mücevher ihracatı rakamları geçtiğimiz günlerde İMMİB tarafından açıkladı. Buna göre, 1 – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşen mücevher ihracatı, küresel Koronavirüs salgınının etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 azalarak 517 milyon dolar oldu. Özellikle son aylarda Birleşik Arap Emirliklerine yapılan ihracatın durma noktasına gelmesi, ihracat rakamlarının düşüşünde büyük etken oldu.

Loomis Uluslararası Hizmetler Müdürü Selçuk Çolak; son günlerde Newyork ve Dubai gümrük kapılarının açılmasıyla birlikte, şu an itibariyle teknik olarak Koronavirüs etkisiyle kapanan tüm ihracat kapılarının tekrar açıldığını söyledi.

Loomis’in dünyanın her noktasına gönderi yapabildiğinin altını çizen Selçuk Çolak; “Firmamız ilk kez ihracat yapacak firmalarımıza da tüm bilgi ve birikimini ücretsiz sunmaktadır. Şu an itibariyle tüm ülkelerin ticaret kapıları açıldı ama tabi ki kargo sefer sayıları geçmişe göre çok daha az ve ne yazık ki bu durum ihracat lojistik maliyetlerini yukarı çekiyor. Yakın zaman içinde farklı firmaların da uçuşlara başlamasıyla, hava kargo ücretlerinde tekrar eskiye dönüş olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Zorlu pandemi sürecinde THY Kargo’nun hiç ara vermeden hizmet verdiğinin altını çizen Selçuk Çolak; “Yurtdışı küçük paket transferinde iş birliği yaptığımız dünyanın önde gelen kargo firması, dünya coğrafyasında birkaç istisna nokta hariç her yere gönderi yapmamıza olanak tanıyor. Üreticilerimiz ihracat yapacak iletişimi ve ticari ilişkiyi sağlasınlar, biz gönderilerini yine yüzde yüz garantili ve sigortalı bir şekilde titizlikle yapacağız” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.