Sultanahmet Köftecisi’nden pandemide turizme katkı

15.12.2020
Sultanahmet Köftecisi’nden pandemide turizme katkı

Tarihinde ikinci kez pandemiye tanıklık eden Türkiye’nin asırlık kuruluşlardan Sultanahmet Köftecisi, turistlerden gelen talep üzerine, zarar ettiği halde kapılarını açık tutuyor.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin 3. kuşak patronu Mehmet Tezçakın, kuruluş tarihi resmi kayıtlarda 1920 geçmesine karşın, yaptığı araştırmalarda 1916 yılına ait ilk kira kontratına ulaştığını bildirdi.

Osmanlı döneminde 1918-1920 yılları arasında yaşanan “İspanyol gribi” adı verilen ilk pandemide kurucuları Mehmet Seracettin Efendi’nin zor şartlara rağmen dükkanlarını açık tuttuğunu hatırlatan Tezçakın, şunları söyledi:

“Bugün ekonomik anlamda çok daha ağır günler yaşamaktayız. Devletimizin aldığı tedbirler kapsamında 104 yıllık tarihimizde ilk kez kapımızı kapattık. Şu anda da sadece paket servis hizmeti verebiliyoruz. Pandemiye rağmen İstanbul’da oldukça fazla Rus ve Arap turist var. Birçoğu ünümüzü duyduğu için Ayasofya ya da diğer tarihi yapıları ziyaret için Sultanahmet’e geldiklerinde köftemizi de tatmak istiyor. Biz de bu taleplere ilgisiz kalmadık. Zarar etmemize rağmen dükkânı açık tutuyoruz. Hafta içi müşterilerimiz, turistler ve çevredeki esnaf oluyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı turistleri kapsamadığından sadece Rus ve Arap konuklara gel-al sistemiyle ya da otellerine paket servis göndererek hizmet veriyoruz.”

GASTRONOMİ TURİZMİ

Tezçakın, son yıllarda gastronominin, turizmin önemli aktörlerinden biri haline geldiğinin altını çizerek, şu bilgileri verdi:

“İnsanlar, sadece deniz-kum-güneş ya da doğa turları için seyahat etmiyor. Yerel mutfaklara duydukları ilgiden dolayı da seyahat eden milyonlarca kişi var. Seyahat ederken, uluslararası seyahat sitelerindeki puanlara ve yorumlara çok önem veriyorlar. TripAdvisor’da 4 yıldızımız var. Çin’de TripAdvisor benzeri bir kuruluştan “Türkiye’de 1 numara” belgesi gönderdiler. Kamu kuruluşlarından, ilçe belediyelerinden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden turizme katkımızdan dolayı birçok ödül aldık.”

Pandemi öncesi her gün binlerce turisti kafileler halinde ağırladıklarını anımsatan Tezçakın, “Turistlerin ilgisi yurtdışı yatırımlarda bize kolaylık sağlıyor. İngiltere, Almanya, Azerbaycan, KKTC’de açtığımız şubeler yoğun ilgi görüyor, sürekli yeni franchise talebi alıyoruz” ifadelerini kullandı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.