Bahattin Uçar: Normalleşmeyle birlikte inşaat sektörü hareketlenecek

28.12.2020
Bahattin Uçar: Normalleşmeyle birlikte inşaat sektörü hareketlenecek

Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, 2020 yılını değerlendirdi…

Tüm dünya için zorluklarla dolu bir yılı geride bırakıyoruz. Başta sağlığımızı ardından da ülke ekonomilerini doğrudan etkileyen Covid – 19 salgını, ülkelerin 2020 yılı plan ve hedeflerini sekteye uğrattı. Zaruri olarak alınan tedbirler çok sayıda sektörü maalesef olumsuz etkiledi. Faaliyetlerimize her ne kadar ara vermeden devam etme gayreti içinde olsak da alışık olmadığımız bu düzene uyum sağlayarak çalışmalarımızı sürdürdük.

Şimdi, salgının etkisiyle geçen zor bir yılın ardından aşı haberleriyle umutlandık. Şu an her birimizin eski düzenine dönmek için can attığı bir durumdayız. İnsanların yeni bir enerji ve motivasyonla yeni yılı karşılayacaklarını düşünüyorum. Dünya genelinde hem bireylerin hem de kurumların salgın boyunca ertelediği planları ve yatırımları var. Bu yatırımlar normalleşmeyle birlikte hayata geçirilecektir. Bu anlamda tüm sektörlerde hızlı bir hareketliliğin beklendiği söylenebilir.

Invest İnşaat olarak bizlerin de üzerinde çalıştığı yeni projeler ve yatırımlar var. 2020 yılını satışı devam eden projelerimizi tamamlayarak ve yeni projelere hazırlanarak geçirdik. 2021 yılının mart ayı itibariyle de ilk projemize start vereceğiz. Yılın devamında ise iki projeye daha başlayarak, toplamda üç projede yaklaşık 2.5 milyar TL değerinde yatırımla inşaat sektöründeki faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Türkiye’de konut alımı noktasında ciddi bir talep var. Bu talebin alıma dönmesini tetikleyen en büyük unsur ise düşük kredi faizleridir. Salgının yoğun olduğu dönemde gerçekleştirilen kampanyalardaki satış rakamlarıyla da bu etkiyi gördük. Normalleşmeyle birlikte inşaat sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşanacağını düşünüyoruz.

İnsanların salgın döneminde konut taleplerinde de bir değişiklik gözlemliyoruz. Konut tercihlerinde daha geniş yeşil alanlar, yürüme yolları ve büyük balkonlar gibi konular artık ön planda tutuluyor. Bizler de bu anlamda yeni projelerimizi konut alıcılarının talepleri doğrultusunda geliştirdik.

2021 yılını yeni yatırımlarımızla karşılıyoruz ve bu yıla ilişkin ülkemiz ve sektörümüz adına ümitliyiz. Yeni yılı, geride bıraktığımız yılın tüm olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik yoğun bir çalışma dönemi olarak görüyoruz. Bu anlamda Invest İnşaat olarak faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.