Ağrı kesici fazla alınırsa ne olur? Günde kaç defa ağrı kesici alınır?

24.01.2021
Ağrı kesici fazla alınırsa ne olur? Günde kaç defa ağrı kesici alınır?

Ağrı kesici, akut veya kronik ağrılı durumlarda ağrının kontrol altına alınması için kullanılan ilaçlardır. Ancak hangi ilaç olursa olsun, önce mutlaka doktorunuza danışın, ardından ilacı kullanın…

Ağrı kesici fazla alınırsa ne olur?
Mideyi çeşitli zararlara, enfeksiyon benzeri hastalıklara ve doku hasarına karşı koruyan mide mukozası, fazla miktarda ağrı kesici tüketimi ile zarar görür ve durum midede kanama, ülser ve şiddetli ağrılar gelişmesine neden olur.

Yardımcı ağrı kesicilerin özellikleri nelerdir?
Kendilerinin ağrı kesici özelliği olmamasına rağmen ağrı kesici ilaçlarla birlikte kullanıldıklarında bu ilaçların etkisini artıran özelliklere sahip ajanlardır.
Ağrının kaynağına, eşlik eden bulgulara ve hastanın özelliklerine göre seçilir. Birlikte kullanıldığı ağrı kesicilerin etkisini artırmanın yanı sıra etkin ağrı kesici dozunu azaltacağından olası yan etkileri de azaltmaktadır.

Ağrı kesici ilaç günde kaç defa alınır?
“Ağrı kontrolünde 10 günden fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır. · Genel olarak günlük 4 tabletten fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır. · Sık ağrı kesici kullanımında vücutta ağrı kesiciye karşı duyarsızlaşma gelişebilir fakat bu etki kalıcı değildir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.