“Martin Beck” serisi yayımlanan onuncu kitapla tamamlandı

09.02.2021
“Martin Beck” serisi yayımlanan onuncu kitapla tamamlandı

Modern polisiye edebiyatının mihenk taşlarından olan İsveçli yazarlar Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’nün 1960 ve 70’lerde yazdıkları on kitaptan oluşan Martin Beck serisi Ayrıksı Kitap’tan yayımlanan Teröristler kitabıyla tamamlandı.

 

Amerika’dan bir senatör Stockholm’ü ziyarete gelecektir. Uluslararası bir terör örgütünün senatöre suikast düzenleme ihtimaline karşı kurulacak olan ekibin başına Martin Beck getirilir. Beck, bu ziyaretle ilgili alınabilecek güvenlik önlemleri üzerinde çalışırken aynı zamanda öldürülen milyoner bir sinemacının katilinin peşine düşer. Martin Beck’in on kitaptan oluşan serisinin onuncu ve son halkası olan Teröristler, polisiyeseverlere önceki kitaplarda olduğu gibi heyecan dolu bir olay örgüsü sunarken Martin Beck ve ekibinin de vedası niteliğini taşıyor.

 

Modern toplumun ekşi dokusuna ayna tutarken tüm dünyada sayısız polisiye yazarına da esin kaynağı olan serinin onuncu ve son kitabı Teröristler polisiye okurlarıyla buluştu. Polisiyeseverleri Martin Beck ve ekibinin son macerasına ortak eden kitap, Stockholm’e ziyarete gelmeye hazırlanan Amerikalı bir senatör ve senatöre düzenlenmesi planlanan suikast ile öldürülen bir milyoner sinemacının katilinin yakalanma macerasını anlatıyor. Başkomiser Martin Beck’in son macerası, okurların keyifle okuyacağı ve toplumsal yapı ve adalet anlayışını sorgulayacağı sürükleyici bir hikâyeyi daha sunmayı başarıyor.

Edip Cansever’in, “Biz aykırıya, ayrıntıya, ayrıksıya, azınlığa tutkunuz,” dizelerinden esinlenen yayın çizgisiyle yayın hayatına adım atan Ayrıksı Kitap, kitap türlerinde de ayrıksılık gösteriyor. Teröristlerkitabının ayrıksı türü, “Bana öyle bir kitap verin ki başkahramanıyla birlikte olay çözelim,” olarak belirtiliyor.

Kitap Hakkında 

BİR MODERN POLİSİYE KLASİĞİ: MARTIN BECK

Amerika’dan bir senatör Stockholm’ü ziyarete gelecektir. Uluslararası bir terör örgütünün senatöre suikast düzenleme ihtimaline karşı kurulacak olan ekibin başına Martin Beck getirilir. Beck, bu ziyaretle ilgili alınabilecek güvenlik önlemleri üzerinde çalışırken aynı zamanda öldürülen milyoner bir sinemacının katilinin peşine düşer.

 

“Çıtır ve hoş anlatımının yanında bu kitapta tansiyon o kadar yoğun ki okurken bir dişinizden olabilirsiniz.” Dennis Lehane

 

“Tüm Sjöwall/Wahlöö kitapları içinde, Teröristler, merak uyandıran en sıkı kitap.” The New York Times

 

Yazarlar Hakkında

Maj Sjöwall

1935 Stockholm doğumlu yazar 2020 yılında vefat etmiştir. Aynı zamanda çevirmendir. Per Wahlöö ile beraber yazdıkları bir polisiye klasiği olan Martin Beck serisiyle tanınmaktadır. Bu seri birçok dile çevrilirken Edgar Allan Poe ve İsveç Akademisi başta olmak üzere birçok ödül almıştır. Aynı zamanda tek başına yazdığı romanları da vardır. Maj Sjöwall, İskandinav polisiyesinin kraliçesi olarak anılır.

Per Wahlöö

1926 İsveç doğumlu yazar 1975 yılında vefat etmiştir. Maj Sjöwall ile birlikte yazdığı bir polisiye klasiği olan Martin Beck serisi birçok dile çevrilmiş ve birçok ödül almıştır. Yazdıklarıyla Franz Kafka, George Orwell ve Graham Greene’e benzetilen Per Wahlöö 20. yüzyıl İskandinav edebiyatının en iyi yazarlarından biri olarak anılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.