Ayak kokusu nasıl giderilir, ayak kokusuna doğal çözüm

10.02.2021
Ayak kokusu nasıl giderilir, ayak kokusuna doğal çözüm

Ayak kokusunu nasıl giderilir diye merak ediyorsanız işte bazı çözümler…

Eve geldiğinizde ayakkabılarınızı mutlaka havalandırın. Ayakkabıyı balkona veya pencere pervazına koyarak taze havayla iyice havalandırın.
Ayak kokusunu yok etmek veya hafifletmek için bazı doğal yöntemler var. Buradaki püf nokta, bu yöntemler herkes için aynı sonucu vermeyebilir. Yani siz, ayaklarınız için hangisinin daha iyi sonuç verdiğini deneme deneyerek bulacaksınız.

Karbonat: Karbonat ayak terinin pH’ını nötralize eder. Kokulara sebep olan bakterilerin sayısı azalacak. Ayaklarınızın girebileceği leğeni ılık suyla doldurun. İçine iki tatlı kaşığı karbonat atarak ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika bu suda bekletin. Koku azalana kadar bir hafta süresince bunu her akşam tekrar yapın.

Lavanta Yağı: Kokuya sebep olan bakterileri temizleyen lavanta yağı, ayaklara güzel koku verir. Lavanta yağı ayrıca ayak mantarının engellenmesine yardımcı olur. Yine bunda da leğeni ılık suyla doldurun. Leğenin içine 10-15 damla civarında lavanta yağı damlatın. Sonra ayaklarınızı bu leğenin içinde yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Bu yöntemi öir kaç gün boyunca günde iki defa uygulayın.

Çay: Çayın içinde tanik asit vardır ve bu da siyah çayın bakterilere karşı koruma sağlamasını, ayak derisinde bulunan gözenekleri küçülterek terlemeyi azaltmasını sağlar. 2-3 adet poşet çayı çaydanlıkta demleyin. Ardından da bir leğenin yarısına kadar su doldurun. 15-20 dakika kadar ayaklarınızı bu suda bekletin.

Sirke: Her derde deva olan sirkeyi ayak kokularının giderilmesinde de kullanabilirsiniz. Çünkü sirkede bulunan asit bakterilerin yok edilmesini sağlar. Ilık suyla doldurduğnuz leğene iki su bardağı sirke koyun. Ayaklarını bu suda yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Ardından da sirke kokusunu çıkarmak için ayaklarınızı sabunla yıkayın ve bol suyla durulayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.