İleriki dönemde nakit para denilince akla kripto paralar gelecek

22.02.2021
İleriki dönemde nakit para denilince akla kripto paralar gelecek

İlk kez 2008 yılında oluşturulan kripto para birimleri, günümüzde herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmaksızın herkes tarafından kullanıma açık bir teknoloji haline geldi. Octet Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selim Seval’e göre, toplam piyasa değeri 700 milyar doları aşan kripto paralar ileriki dönemde nakit paranın yerine geçecek.

Günümüzde artık nakitsiz toplumların konuşulduğunu, hatta bazı Avrupa ülkelerinin nakitsiz topluma geçiş için tarih bile vermeye başladıklarını belirten, Avusturalya merkezli ödeme kuruluşu Octet Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selim Seval, “Nakit artık eskisi gibi kağıt ve madeni para olmaktan çıkıyor. Elektronik para, kripto para ve diğer çeşitli dijital yöntemler hızla nakdin yerini alıyor. Dijitalleşen iş ortamları ve pandemi nedeniyle nakit artık elle tutulur, gözle görülür olmaktan çıkıyor. Alışverişinizi ve ticaretinizi parayı ellemeden dijital platformlar üzerinde yapıyorsunuz. Her ne kadar paranın fiziki şekli madeni veya kağıt olmaktan çıksa da paranın önemi hiçbir zaman azalmadı, azalmayacak.” dedi.

Yapılan gözlemlere göre, kapanan şirketlerin çoğunun altında yatan nedenin kârsızlık değil, nakit döngüsünü yönetememek olduğunu da sözlerine ekleyen Seval, “Nakit döngüsü yönetimi bir şirketin alacak ve ödemelerini yönetmesi, işletme sermayesini yönetmesidir. Ülkemizdeki işletmelerde genel bir sorun olarak karşımıza çıkan sermaye yetersizliği, işletme sermayesinin iyi yönetilebilmesi halinde önemli ölçüde ortadan kalkacaktır. Satışlarınızı 90 gün vadeli yaparken, tedarikçilerinize 60 günde ödeme sözü verirseniz, aradaki 30 günü ya yetersiz olan sermayenizden karşılayacak, ya da kredi alarak kapatacaksınız. Her iki yöntemin de maliyeti yüksek. Oysa ki, elinizde tahsilatlarınızı çabuklaştıran, aynı zamanda ödemelerinizi geciktiren bir araç olsa, işletme sermayenizi daha etkin yönetebilseniz, bu ek sermaye ihtiyacı ortadan kalkacaktır.” şeklinde konuştu.

Octet Türkiye’de ticarette ihtiyaç duyulan nakde anında ulaşabilmek, bir “tık” kolaylığında, zahmetli muhasebe, mutabakat, havale, EFT gibi işlemlerle uğraşmadan sahip olunan nakdi istedikleri gibi kullanabilecekleri bir portal oluşturduklarını belirten Seval; üyelik ücreti olmayan, 7/24 her yerden ulaşılabilen ve kolay kullanılabilen güvenli bir platform sunduklarını belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.