En iyi yanık kremi hangisi, en etkili yanık kremi hangisi?

01.03.2021
En iyi yanık kremi hangisi, en etkili yanık kremi hangisi?

Cilt üzerinde farklı nedenlere bağlı olarak (elektrik akımı, radyasyon, kimyasal, sıcak katı veya sıvı maddelerin teması sebebiyle) meydana gelen yara ve yanık gibi hasarların tedavisinde medikal ve dermatolojik yanık kremi çeşitleri kullanılır. Ev ve iş ortamında sık karşılaşılan kazaların sebep olduğu yara ve yanık problemleriyle birlikte güneşin zararlı ışınlarının yol açtığı vakalar da derinin canlılığını kaybetmesine sebep olur.

Küçük ve yüzeysel yanıklarda, evde uygulayabileceğiniz müdahalelerin ardından günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Bunun haricinde, yanık geniş bir bölgeyi kapsıyor ya da derin dokuları etkiliyorsa, acil olarak bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekir.

Yanık kremi, cilt yüzeyinin ilk katmanı olan epidermis tabakasına zarar veren, hafif şiddette ağrı ile sızı hissettiren 1. derece yara ve yanıkların tedavisi için  kullanılır. Ayrıca cildin hem epidermis hem de alt tabakası olan dermis bölgesine işleyen, orta şiddetli ağrı ve sızı hissettiren 2. derece yara ile yanık problemlerini gidermek için de yara yanık kremi uygulanır.
Yara, yanık reaksiyonunun meydana getirdiği deformasyonun ilk iki tabakayı aşması ve yağ dokusuna ulaşması sonucu oluşur. Acil tıbbi müdahale isteyen, şiddetli ağrı ve sızı veren 3. derece yanıkların iyileşmesi için sürülür.
Yüksek ısı, asit gibi her türlü sıcak ve kimyasal etkinin derinin alt katmanlarına işlemesi durumlarında; doku hasarının giderilmesi, enfeksiyonun önlenmesi, cildin onarılması, ağrının ve sızının hafifletilmesi için kullanılır.
Güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalınması sonucu vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen yara ve yanık vakalarında tedaviyi hızlandırmak amacıyla güneş yanık kremi alternatifleri kullanılır. 4. derece yanıklarda ise kemik ve eklemlere kadar işleyen yanıklardır. Acil tıbbi müdahale gerektirir. Yanığa

Yanık Kremleri
Hametan, Silverdin, Sudocrem, Anestol Pomad, Bepanten, Lamiderme 30 ml yara ve yanık kremi, Hyperinol 35 ml yara yanık çatlak iz bakım kremi, Tena 100 ml çinko yara ve yanık kremi

Yanık Kremi Nasıl Kullanılır?
Krem sürülmeden önce hasarlı derinin sabunlu suyla nazikçe sterilize edilmesi şarttır.
Yanık sonrası sıkıntılı cildin serin su altında 15 – 20 dakika kadar tutulması, sıcaklığın alt katmanlara ilerlemesini azaltır. Yara ve yanık durumuna uygun olan pomat veya krem, iyice kurulanan yaralı deri üzerine ince bir tabaka halinde uygulanır. Krem kullanımı sırasında yaralı veya yanık bölgeyi bastırmadan, sürtmeden, ovalamadan ve nazikçe cilde yedirmek doğrudur. Merhem sürme işlemi tamamlandıktan sonra üzeri gazlı bez veya steril bir bez yardımıyla sıkıştırılmadan kapatılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.