Yanığa yumurta akı sürülür mü, yanığa diş macunu sürülür mü?

01.03.2021
Yanığa yumurta akı sürülür mü, yanığa diş macunu sürülür mü?

Yanığa iyi geldiği düşünülen ama aslında yanıkları tedavi etmek yerine mevcut durumu daha da kötüleştirebilecek bazı yanlış bilinen uygulamalar vardı. İşte o uygulamalardan bazıları şunlar:

En fazla yanlış bilinen uygulamalardan birisi de yumurta akıdır. Pişmemiş yumurta akının yanığa iyi geldiği düşünülür. Fakat yumurta akları bakteriyel enfeksiyon riski taşır ve yanıklara kesinlikle konulmamalıdır. Hatta yumurtalar alerjik reaksiyona bile sebep olabilir.

Yanıklara iyi geldiği düşünülen bir başka ürün ise diş macunudur. Diş macunu yanmayı tahriş edebilir ve enfeksiyon için daha uygun bir ortama yol açabilir.

Yanık ilacı olarak tereyağının etkinliğini destekleyen kanıt yoktur. Hatta yanığa sürülecek tereyağı, yanıklarınızın daha da kötüleşmesine yol açar. Çünkü tereyağı ısıyı korur; ayrıca yanmış cildi enfekte edebilecek zararlı bakterileri de barındırıyor olabilir.

Her probleme iyi geldiği düşünülen hindistancevizi yağı yanıklar için tavsiye edilse de aslında bu yağ, zeytinyağı, yemeklik yağlar ve benzeri yağlar gibi ısının tutulmasına sebep olur. Lavanta yağının yanıkları iyileştirmeye yardımcı olduğu bildirilse de, bu iddiayı destekleyen çok az delil vardır.

Buz ve çok soğuk su yanık alanınızı daha fazla tahriş edebilir. Buz, yanlış kullanılırsa soğuk yanığına bile neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.