Merve Oflaz: Kimseye muhtaç olmamak özgüvenimi tetikliyor

08.03.2021
Merve Oflaz: Kimseye muhtaç olmamak özgüvenimi tetikliyor

2008 yılında Acun Ilıcalı’nın sunduğu “Var Mısın Yok Musun?” yarışması ile ünlenen Survivor şampiyonu, oyuncu, sunucu ve pilates eğitmeni Merve Oflaz MAG Mart Kadınlar Günü özel dosyasına konuk oldu.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Eğlenme ve gezme olmazsa olmazım. İleri derecede hayvansever, empati duygusu yüksek biriyim diyebilirim.

 

Vazgeçemediğiniz prensipleriniz nelerdir?
Hayatın her alanın farklı farklı prensiplerim var. En çok haksızlığa gelemem, çifte standartlar bana göre değil, adaletsiz gördüğüm her şeye ses çıkartırım ve politik olamam.

 

İş hayatına yeni atılan kadınlar için tavsiyeleriniz nelerdir?
Pes etmesinler. İş hayatına yeni başladığımızda, terslikler olabiliyor. Bazen bazı şeyler istediğimiz gibi gitmiyor. İstemek başarmanın yarısıdır. Karşımıza çıkan zorluklara rağmen pozitif düşünceler çağırmamız ve asla pes etmememiz lazım.

Kadınların iş hayatındaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çalışma hayatına girince artık ailesinden başka insanlar için de üreten kadın iş hayatında da yerini kazandı. Bu kazanım sosyal ve ekonomik açıdan da çok önemli, kadının hayatın her alanına dâhil olması ve bunun araması Türkiye için çok önemli.

Çağdaş kadını tanımlar mısınız? Çağdaş kadın hangi özelliklere sahip olmalı?
Kendi kararlarını kendisi verebilen, ekonomik bağımsızlığını kazanmış, evlenme veya ayrılma kararlarını kendisi alabilen kadındır.

 

Kadınlar iş hayatında ne gibi zorluklar ile karşılaşıyor? Kendi sektörünüzde yaşadığınız deneyimlerden ve dönemlerden bahsedebilir misiniz?
Benim sektörümde zorluk yada ayrımcılık adı altında yaşanan mobbingler diğer sektörlere oranla daha az diyebilirim. Maalesef genel olarak kadınların yaşadığı zorluklar arasında yeterince ciddiye alınmamak, fırsat eşitliğine sahip olmamak, mobbing, iş ve özel yaşam dengesi ve duygusallık bahanesi var.

 

İş ve sosyal hayat arasındaki dengeyi nasıl koruyorsunuz?
Küçük yaşlardan beri çalıştığım için kendiliğinden bir denge oluştu. Kurallara uyan, sorumluluk sahibi biri olduğum için ikisini ayırt etmek kolay oluyor. Yapmam ve yapmamam gereken şeyleri çok iyi biliyorum ve bunlara dikkat ediyorum.

Çalışmanın ve üretmenin size neler kazandırdığını düşünüyorsunuz?
Kendi ayaklarının üstünde durabilmek bence paha biçilmez bir duygu Özgür bir bireyim. Bunun sonucunda her şeyimi kendim yapıyorum bunun zevkine vardığın zaman zaten paha biçilmez bir iç enerjiye sahip oluyorsun. Kimseye muhtaç olmamak özgüvenimi körüklüyor.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü dünya genelinde ne gibi bir farkındalık yaratıyor?
Kadın sorunlarına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve toplumun her kademesindeki kişi ve durumları çözüm aramaya yöneltmek bakımından önemli bir gündür.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için vermek istediğiniz özel bir mesajınız var mı?
Hepimiz içimizde o kadar kuvvetliyiz ki, sadece buna sonsuz inanmak ve kendimize güvenmek yeterli. İçimizdeki isteği azmi ve gücü doğru akılcı kullanmalıyız ve asla pes etmemeliyiz. Sen yapamazsın, anlamazsın, sana göre değil gibi bize yıkılmış kelimelerin inadına devam etmeliyiz. Kadınlar olarak birbirimize destek olmalıyız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.