Haldun Pak: Teknoloji, günü kurtarmak için yatırım yapılacak bir alan olmamalı

11.03.2021
Haldun Pak: Teknoloji, günü kurtarmak için yatırım yapılacak bir alan olmamalı

Teknoloji ve bilim, günümüzün en önemli gelişmişlik göstergeleri arasında yer alıyor. Birçok ülke de bu alana milyarlarca dolarlık yatırım yapıyor. Her yıl 8-14 Mart tarihleri arasında kutlanan Bilim ve Teknoloji Haftası ile ilgili görüşlerini paylaşan Rasyotek Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Pak, teknolojinin çağımızın en önemli madeni olduğunu söyleyerek “Teknoloji, günü kurtarmak için yatırım yapılacak bir alan olmamalı. Türkiye’nin bu alandaki gizli cevherlerini ortaya çıkarıp ülkemizi gerçek bir teknoloji madenine dönüştürmeliyiz” dedi.

 

“Teknolojik İnsan” mottosuyla farklı sektörlerde 1000’den fazla kuruma hizmet veren Rasyotek, Türkiye’nin önde gelen ilk 500 şirketi içerisinde yer alan 150 kuruluş ve 40 farklı holdinge birçok referans proje sunuyor. Teknoloji ve Bilim Haftası’na özel açıklamalarda bulunan Rasyotek Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Pak, Türkiye’nin odaklanması gereken alanlara değinerek “Endüstri 4.0, Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti ve Artırılmış Gerçeklik bizi gelecekte bir adım öne taşıyabilir” diye konuştu.

 

“Yol haritası ve hedef belirlenmeli”

Finans, e-ticaret ve iletişim sektörünün, sektör rekabeti ve güvenlik için teknolojiye daha fazla yatırım yaptığını belirten Pak, “Pandemiyle tüm sektörler yeni düzene ayak uydurmak için teknoloji yatırımlarını hızlandırmak zorunda kaldı. Ancak teknoloji ve bilim; yaşanan zorluklar karşısında günü kurtarmak için yatırım yapılacak alanlar olmamalı. Yol haritası ve hedef belirlenerek tüm eksiklikler ve gelecek ihtiyaçlar analiz edilmeli. Çağımızın en önemli konusu olan teknoloji ve bilim alanında, gizli cevherleri ortaya çıkarıp ülkemizi gerçek bir teknoloji madenine dönüştürmeliyiz. Ancak bu şekilde istediğimiz noktaya gelebilir, geleceğimizi teknolojiyle şekillendirebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Çözümlerimizle işletmelerin Endüstri 4.0 temellerini atıyoruz”

Teknoloji ve bilimin sağlıktan üretime, tarımdan sanayiye kadar her alanda birçok değişimin başlangıcı olduğunu da vurgulayan Pak, “Bugün birçok sektörde farklı üretim modellerini konuşuyoruz. Dünyanın gelişmiş ülkeleri Endüstri 4.0, robotik teknolojilerle üretim yapıyor. Ülke olarak biz de bu alanlara daha fazla odaklanıp küresel rekabetimizi artırmalıyız. Rasyotek’te teknolojiyi özel bir alan olarak ele alıyor ve kurulduğumuz günden bu yana Ar-Ge’ye yıllık 15 milyon TL’yi aşkın yatırım yaparak ülkemizin ve sektörlerin gelişimine katkı sağlıyoruz. Geliştirdiğimiz, tüm süreçleri tek merkezden yöneten çözümlerimizle işletmelerin Endüstri 4.0 temellerini atıyoruz” dedi.

 

“Nitelikli insan gücüyle beyin göçünü engellemeliyiz”

Dijital dönüşümün ciddi bir yatırım gerektirdiğine dair yanlış bir algı oluştuğuna dikkat çeken Pak, şunları söyledi: “Küçük ve orta ölçekli firmalar, düşük yatırımlarla dijital dönüşümlerini gerçekleştirebilir. Teknoloji, uzun vadede sağladığı avantajlar ile KOBİ ve tüm işletmelerin üretim kapasitelerinden hizmet alanlarının genişlemesine, verimlilik ve kâr artışından pazar paylarını büyütmeye, hatta küresel bir şirket olmaya kadar geniş bir evren açabilir. Yatırımların bir diğer artısı ise teknoloji alanında çalışan nitelikli insan gücünün beyin göçünü engellemesidir. Bugün ülkemizde bu alanda yetişmiş insan kaynağının büyük kısmı yurt dışına gidiyor. Ülkemiz için gerek kamu gerek özel sektör olarak, teknolojiye yatırım yaparak nitelikli insan kaynağını elimizde tutmalıyız.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.