Fortune Global 500’e giren tek Türk şirketi Koç Holding, artık TEİD üyesi

17.03.2021
Fortune Global 500’e giren tek Türk şirketi Koç Holding, artık TEİD üyesi

Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının katılımıyla 150’yi aşkın üyeye ulaşan Etik ve İtibar Derneği (TEİD) üyeleri arasına, 1926 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan, Türkiye’nin en büyük şirketler topluluğu Koç Holding de katıldı.

Etik ve İtibar Derneği TEİD’in yeni üyesi, 100 yıla yaklaşan yolculuğu boyunca Türkiye’nin sanayileşmesinden küreselleşmesine kadar pek çok atılımında sorumluluk alarak rakiplerinden ayrışmayı başaran Koç Holding oldu.

Koç Holding, 1926’dan bugüne, 100 yıla yaklaşan yolculuğu boyunca Türkiye’nin sanayileşmesinden küreselleşmesine kadar pek çok atılımında sorumluluk alarak her zaman ilklerin öncüsü oldu. Türkiye’de ilk anonim şirketinin kurulması, ilk endüstriyel girişim, ilk uluslararası ortaklık, ilk halka arz gibi pek çok ilki gerçekleştirdi.

 

Koç Topluluğu gelirleri ve ihracatının yanı sıra, Borsa İstanbul’daki payı, ödediği vergiler ve yarattığı istihdam ile Türkiye’nin en büyük şirketler topluluğu. Kombine gelirleri 2020 yılsonu tahmini GSYH’nin yüzde 7’sine karşılık geliyor. Türkiye ihracatındaki yüzde 7’lik payıyla Türk ekonomisinin itici gücü konumunda olan Koç Holding, Fortune Global 500 sıralamasında yer alan tek Türk şirketi. Koç Holding, uzun vadede yüksek büyüme potansiyeli sunan enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve finans sektörlerinde güçlü rekabet avantajlarıyla lider pozisyonlara sahip. Tüm paydaşları için yarattığı katma değeri artırmayı amaçlayan Koç Topluluğu, 100 yıla yaklaşan yolculuğunu, uzun vadeli değer yaratma hedefi ve küresel büyüme vizyonu çerçevesinde devam ettiriyor.

İş etiği ilke ve değerlerinin şirketlerin tüm idari ve ticari fonksiyonları tarafından benimsenmesi ve bir iş yapma biçimi haline gelmesi hedefiyle 2010 yılında kurulan Etik ve İtibar Derneği TEİD, bugün GSYH’nın yüzde 15’ini oluşturan ve 250 binin üzerinde çalışanı istihdam eden önde gelen kurum ve kuruluşlardan oluşuyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.