Tedarik zincirleri yönetmenin en güvenilir yolu dijital platformlar

17.03.2021
Tedarik zincirleri yönetmenin en güvenilir yolu dijital platformlar

Tedarik zinciri, pandemiyle birlikte en önemli ekonomik sorunlardan biri haline geldi. Avusturalya merkezli ödeme kuruluşu Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, “Ekonomik sıkıntıların oluştuğu durumlarda, işletmelerin aynı zamanda bir zincirin halkası olduğu unutulmadan, bu zincirleri işler halde tutmak için gerekli önlemleri almak gerekir” dedi.

Dünyada ve ülkemizde yapılan gözlemlere göre, kapanan şirketlerin çoğunun altında yatan nedenin kârsızlık değil, bahsedilen nakit döngüsünü yönetememek olduğunu belirten Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan; “Nakit döngüsünü yani işletme sermayesini iyi yönetmenin temelinde yatan en önemli kural, ticari borç ve ticari alacak dengesini doğru belirlemek ve yönetmekten geçer. Ülkemizdeki işletmelerde genel bir sorun olarak karşımıza çıkan sermaye yetersizliği ise işletme sermayesinin iyi yönetilebilmesi halinde önemli ölçüde ortadan kalkacaktır. Aksi takdirde, tahsil edilemeyen ya da geç tahsil edilen her alacak, işletmenin ortaklarının cebinden çıkan bedeli bir başka ifade ile o işletmenin sermayesini tüketir” dedi.

Ekemen Fidan; “Ticari alacaklarını 90 günde tahsil eden, diğer taraftan ticari borçlarını 30 günde ödeyen bir işletmenin borç alacak dengesini doğru yönettiği, gözetmek zorunda olduğu başka dengeler yoksa, pek söylenemez. İşletmeler, ticari hayatta tek başına olmadıklarından hem alımlarında kendi tedarik zincirlerinin hem de satışlarında alıcılarının tedarik zincirinin parçası olarak ticari faaliyetlerine devam ederler. Bu süreçte, kendi içlerinde yönettikleri borç alacak dengesi ticari paydaşları için de geçerli olduğundan işletmeler tüm dengeleri gözeterek ticari faaliyetlerini yürütmek zorundadırlar. Bu nedenle, borç alacak dengesinin yönetimini ticari paydaşların ihtiyaçları da belirler.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Pandemi ortamında ticari paydaşlara ek olarak hükümetlerin en önemli ekonomik konularından biri tedarik zincirlerini işler halde tutarak, bu sayede işsizliğin ve ekonomik daralmanın önüne geçilebileceğini ifade eden Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan; “Her işletme bir şeyler satın alır ve bir şeyler satar. Her işletme aynı zamanda bir zincirin bir halkasıdır. Bu halkalardan biri koparsa, tüm zincir işlevini yitirir ve kopar. Ekonomik sıkıntıların oluştuğu durumlarda bu zincirleri işler halde tutmak için gerekli önlemleri almak gerekir. Çünkü zinciri oluşturan halkalardan biri devre dışı kaldığında birden fazla zincir kopacaktır. Bir tedarik zincirinde mallar bir yöne akarken, para da diğer yöne akmaktadır. Malların akışı, para akışına bağlıdır. O nedenle, bu zincirlere parasal kaynakları da eklemek gerekir. Bunlar işletmelerin kendi işletme sermayeleri de olabilir, tahsilat ve ödeme arasındaki vade uyumsuzluklarını kapatmak için borçlanma kaynakları da olabilir” dedi.

Karmaşık tedarik zincirleri artık dijital platformlar üzerinden yönetiliyor. Dünyanın önde gelen örneklerinden olan Octet Portalı, üyelik ücreti olmayan, hem de 7/24 her yerden ulaşabilen ve zahmetsizce kullanılabilen finansal kaynakların entegre edildiği bir Tedarik Zinciri yönetimi ve finansmanı platformu. Mallar bir yöne giderken, entegre edilmiş çeşitli kaynaklardan elde edilen fonlar da garantili ve süratli bir şekilde satıcıların hesaplarına akar. Platform sayesinde tedarik zincirinin parasal akışları garanti edilebilir, zincirin sıkıntılı ekonomik ortamlarda dahi sağlıklı işlemesi güvence altına alınır. Tahsilatlar peşin, ödemeler vadeli yapılarak işletmeler sermayelerine sermaye katabilirler. Derya Ekemen Fidan; “Şirketler ister ürün ister hizmet üretsin, üretim aşamalarında gerekli tedarik, hizmet ya da ürünün sunulabilmesi, müşteri deneyiminin ölçümlenmesi kısacası, şirket kaynaklarının en verimli şekilde kullanılabilmesi ve değişen piyasa şartlarına hızlı adapte olunabilmesi için alıcı, satıcı ve finans kuruluşunu aynı ortamda bir araya getiren fintech çözümleri artık bir zorunluluktur”  şeklinde görüşlerini aktardı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.