Yerli yazılım sektörü dünya pazarından önemli bir pay alacak

20.03.2021
Yerli yazılım sektörü dünya pazarından önemli bir pay alacak

Yazılımlar, günümüzde ülkelerin dünyadaki mevcut konumlarını ve refah seviyelerini değiştirebilecek güce sahip. Pandemi, teknolojinin gelişme hızını daha da hızlandırdı. DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay’a göre, geleceği şekillendirmek ve teknolojide diğer ülkelere bağımlı olmamak adına Türkiye’de de daha fazla yatırım yapılması şart. Çünkü yerli yazılımların şirketlere katkısı büyük. Şu anda dünyanın en değerli şirketleri de teknoloji alanındaki şirketler.

Şirketler için bulut altyapısıyla verimlilik, maliyet avantajı ve veri güvenliği sağlayan DİA Yazılım’ın Genel Müdürü Suha Onay, “Sadece teknoloji üreterek yurt dışındaki ürünlere muadil ürünler üretmek değil bu konuda öncü olmak, tüm dünyanın ithal etmek isteyeceği teknolojiler üretmek çok önemli. Yerli yazılımın bir diğer avantajı, yerel mevzuata ve koşullara hızlı adapte olabilmesi. Özellikle muhasebe gibi sürekli mevzuat değişikliği nedeniyle güncelleme yapılan alanlarda, yerli yazılımlarla çalışmak önemli bir avantaj sağlıyor” dedi.

Şu anda dünyanın en değerli şirketlerinin teknoloji şirketleri olduğunu da vurgulayan Onay, “Türkiye’de henüz bu seviyede değiliz ama son yıllarda Türk yazılım şirketleri çok iyi yatırımlar aldı. Özellikle yabancı yatırımcıların Türkiye’de finans, imalat ve enerji sektörlerinden sonra en fazla ilgi gösterdiği sektör yazılım. Pandeminin, havacılık ve turizm gibi Türkiye’nin kalkınmasındaki önemli sektörlere büyük sekte vururken yazılım sektörünü daha ön plana çıkarması da bu ilgiyi artırdı. Ülkeler, kendi ülkelerinde üretilen yazılımlardan ve iletişim teknolojilerinden faydalanarak diğer ülkelerin hassas bilgilerine erişebiliyorlar. Bu nedenle de yüksek teknolojiye büyük yatırımlar yapıyorlar. Çünkü bu sayede bilgiyi elde edip, geleceği şekillendirebilecekler. Bu, bizim gibi çoğunlukla teknoloji ithal eden ülkeler açısından büyük bir tehdit. Bu noktada yerli teknoloji, ulusal güvenlik açısından da kritik öneme sahip.

Devletin verdiği birçok teşvik var. Özellikle Tübitak ve KOSGEB’in yazılımcılar için AR-GE, girişimcilik, stratejik ürün desteği gibi teşvikleri mevcut. Biz de DİA Yazılım olarak devlet teşviklerinden faydalanıyoruz. Ama eğitim her alanda olduğu gibi yazılım alanında da çok önemli. Müfredatın dünyaya ayak uydurabilecek hızda yenilenmesi, eğitmenlere yoğun eğitimler verilmesi şart. Ayrıca ülkeler arası öğrenci değişim programları da eğitimde bakış açısının gelişmesi, girişimcilere vizyon kazandırılması açısından önemli. Yazılım konusunda dünyada önemli bir konuma gelmek istiyorsak dünya vatandaşı olmanın da kapılarının açılması gerekiyor. Dünyanın ortak dili olan İngilizce’nin çok daha iyi öğretilecek bir alt yapının hazır olması şart. Bazı Avrupa ülkelerinin teknoloji üretimi açısından bizden iyi seviyede olmalarının en önemli sebeplerinden biri çok iyi seviyede İngilizce konuşuyor olmaları.  Tabii ki bu işlere büyük yatırımlar yapan ve teknoloji alanında çok iyi eğitimler veren devletler kadar iyi durumda değiliz henüz ama son yıllarda Türkiye’de yazılım sektöründe çok iyi işler yapılıyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde, devletin de doğru atılımlarıyla, yerli yazılım sektörünün dünya pazarından önemli bir pay almasını bekliyorum.” şeklinde konuştu.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.