Ripesil nedir ne için kullanılır

21.03.2021
Ripesil nedir ne için kullanılır
  1. İlaç Marka İsmi: RIPESIL 0,5 mg Film Kaplı Tablet.  Etken maddesi atipik antipsikotik ilaçlardan Risperidon’dur.
  2. RIPESIL, hamilelikte C kategorisinde ve anne sütüyle bebeğe geçer.
  3. Kontrendikeleri: Risperidon’a aşırı hassasiyet.
  4. Etkileşimi: Rifampisin, fenobarbital  fenitoin, Karbamazepin,  verapamil, fluoksetin, paroksetin, paliperidon, ketokonazol, Itrakonazol, fluvoksamin, sertralin, kinidin, ranitidin, simetidin, Psikostimulanlar  antihistaminikler, alkollü içecekler ve levodopa,
  5. RIPESIL 0,5 mg  Film Kaplı Tablet yan etkisi: Baş ağrısı, sinirlilik, uyku bozukluğu, sersemlik, parkinsonizm, uykululuk hali, depresyon, kaygı hali, kilo artışı, titreme. istem dışı kas kasılmaları, karın ağrısı, ağız kuruluğu, deride döküntü ve kızarıklık.
  6. RIPESIL 0,5 mg  Film Kaplı Tablet de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. RIPESIL ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
  7. RIPESIL 0,5 mg  Film Kaplı Tablet sırasıyla; Sinir sistemi, Psikoleptikler (psikolojik ilaçlar), Antipsikotikler ve Risperidon olarak sınıflandırılmış şekilde,  N05AX08 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretimini : Ali Raif İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. Kullanma talimatı ve RIPESIL’e ait kısa bilgi pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.