MDF üreticileri ile mobilya sektörü birlikte MDF ile ilgili arz talep sorununun üstesinden gelebilir

22.03.2021
MDF üreticileri ile mobilya sektörü birlikte MDF ile ilgili arz talep sorununun üstesinden gelebilir

“Mobilya Sektörü İhracatı ve Girdi Tedariki”  konulu online toplantı serisinin ikincisi T.C. Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlendi. İstanbul, Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçı birlikleri ile 36 bin mobilya üreticisini temsilen sivil toplum kuruluşlarının hazır bulunduğu toplantıda bir süredir devam eden MDF sorunu ve konteyner problemi çözüm yollarıyla birlikte ele alındı. İhracattaki konteyner sorununun ABD’ye olan ihracattı etkilediğinden de bahseden sektör temsilcileri,  Türkiye’nin lojistik güvenliğini sağlayarak özellikte Akdeniz çanağında konteyner taşımacılığında etkin konuma gelmesi gerektiğini bakanlık yetkililerine anlattı.

 

Dünyanın dokuzuncu büyük üreticisi, sekizinci büyük ihracatçısı olan Türkiye mobilya sektörü, Ticaret Bakanlığının “Mobilya Sektörü İhracatı ve Girdi Tedariki”  konulu online toplantısında ikinci kez bir araya geldi. İstanbul, Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçı birlikleri ile 36 bin mobilya üreticisini temsilen sivil toplum kuruluşları, firma temsilcilerini bir araya getiren toplantıda dış ticaret fazlası veren sektörlerinin önündeki sorunlar anlatıldı. Sektörde devam eden MDF ve kontrplak sorunu yine toplantının önemli gündem maddesi olarak öne çıktı. Yanı sıra deniz ticaretinde yaşanan navlun sorunu ele alındı ve Türkiye’nin lojistik güvenliğini sağlayarak özellikle Akdeniz çanağında konteyner taşımacılığında etkin konuma gelmesi gerektiği ifade edildi. Mobilya sektör temsilcileri, konteyner sorununun ABD’ye olan ihracatı etkilediğinden de bahsetti. İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Türkiye ihracat potansiyelini 10 milyar olarak tarif etti ve söz konusu çözümlerin hızla hayata geçmesinin sektörü daha da güçlendireceğini söyledi.

 

 

Toplantı kapsamında açıklamada bulunan Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar, mobilya sektörün ülke ekonomisi için lokomotif görevi gördüğünü ve istihdama da önemli ölçüde katkı sağladığı açıkladı. Bakanlık ile sektörün dirsek teması ile çalıştığını belirten Ağar,  sektörün taleplerini dinleyerek üstüne düşen tüm sorumluklarını yerine getireceklerini söyledi.

 

Nitelikli  MDF Türkiye’de üretilmeli…

Toplantıda İstanbul, Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçı birlikleri, Türkiye’nin MDF üretiminde Çin’den sonra dünya ikicisi olduğunu aktararak buradaki üretiminin yüzde 20’sinin ihracata gitmesi nedeniyle içeride hammadde sorunu yaşandığını söylediler. MDF üretiminde dünya ikincisi olunduğu halde kapasite kullanımının yüzde 80 olduğu bilgisini de bakanlıkla paylaşan sektör temsilcileri, MDF yerine suntalam kullanımına geçilmesi önerisinde bulundu. Mobilya sektörünün MDF tedarikinde yaşadığı sorunun çözümü için getirilen bir diğer öneri ise MDF ve kontrplak ihracatına kısıtlama getirilmesini oldu. Özel nitelikli  MDF’nin  (CARB belgesi olan, yanmaya karşı dayanıklı vb.) Türkiye’de üretim miktarının artırılması gerekliliği de öne çıkan başlıklar arasında yer aldı.

 

Türkiye’deki petrokimya tesisi yatırımları yapılmalı

Kimya sektörünün önemli bir müşterisi durumunda bulunan mobilya sektörünün buradaki hammadde sıkıntısından doğru yaşadığı sorunlar da toplantıda ele alındı. Üre, melamin ve metanol gibi kimyasal hammaddelerin tedarik zinciri kırıldığı için maliyetlerinin arttığı ve bu durumun kendilerini etkilediğini ifade eden sektör temsilcileri, hammadde fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesini istediler. Petrokimya ürünlerinin yüzde 12’sinin Türkiye’den, yüzde 88’inin ise AB ve Çin’den karşılandığına işaret eden Türkiye mobilya sektörü temsilcileri, petrokimya tesislerine yatırım yapılması talebinde de bulundu.

 

Nisan- Mayıs aylarındaki mobilya satışlarının artışı MDF’ye olan talebi daha da arttıracak

İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, toplantının kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye mobilya sektörünün ihracat potansiyelinin 10 milyar dolar olduğunu kaydetti. Güleç, “Mobilya sektörünün hammadde tedarikçisi paydaşları ile büyüyen bir sektör olduğunu her daim dile getiriyoruz. Tabii sektörümüz katma değerli tasarım anlayışına geçtiği için MDF kullanımı arttı.  Aynı zamanda da nisan-mayıs aylarında sektörün canlanması MDF’ye olan talebi daha da arttıracak. Ancak biz MDF sorununu MDF üreticileri ve mobilya dernekleri bir araya gelerek çözebileceğimizi biliyoruz. Türkiye mobilya sektörünün 10 milyar dolar ihracat potansiyeli mevcut. Bu hedefe ancak ve ancak beraber olursa ulaşabilir” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.