Endüstriyel tozlar, sağlığın geleceğini tehdit ediyor

26.03.2021
Endüstriyel tozlar, sağlığın geleceğini tehdit ediyor

Sanayi alanındaki yeni gelişmeler hayatın her alanında konfor sağlayan hizmetleri dünya ile buluştururken, fabrikalarda üretim aşamasında oluşan endüstriyel duman, toz, yağ, buhar ve partiküller sağlığı ciddi oranda olumsuz etkiliyor. İş sağlığı ve güvenliği için iç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizen Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, “Tehlikeli maddeleri solumak kanser başta olmak üzere; astım, bronşit, solunum darlığından zehirlenmeye kadar birçok tehlikeyi beraberinde getiriyor” diyerek,  iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak  ve tüm bu tehlikelerin önüne geçebilmek için iç ortamda havayı bakteri, virüs ve partiküllerden arındıran cihazların kullanılmasının önemine dikkat çekti.

 

Endüstriyel hammaddeler, kullanım esnasında birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Üretim aşamadında meydana gelen mesleki hastalıkların bazıları solunum yoluyla bazıları ise deri yoluyla insanların sağlığını tehdit ediyor. Yaşanan olumsuzluklar verimliliği düşürürken, işletmelere de yüksek maliyetler yüklüyor.

 

Klasik havalandırma yöntemi kirli havanın solunmasına engel olamıyor

Sanayideki hava kirliliğinin sağlık üzerinde ciddi etkiler bıraktığını vurgulayan Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, “Endüstri gün geçtikçe gelişerek hayatı kolaylaştıracak birçok çalışmaya imza atmaya devam ediyor. Ancak üretim aşamalarında açığa çıkan toz, duman, gazlar ve partiküller insan sağlığına büyük oranda zarar veriyor. İç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi için klasik havalandırma yönteminin kullanılması verimli sonuç sağlamazken, çalışanların kirli havayı solumasına da engel olmuyor. Bu kirli hava; kanser, astım, bronşit, zehirlenme gibi birçok hastalık riskine davetiye çıkarıyor. Bu risklerin kontrol altına alınabilmesi için endüstriyel hava filtrasyon sistemlerinin kullanılması büyük önem taşıyor” dedi.

 

HEPA filtreler yüzde 99,9 verimlilik sağlıyor

35 yıldır endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine yönelik çözümler sunduklarını ifade eden Bora Boysan, hava filtrasyon sistemlerinin önemi hakkında şu bilgileri verdi: “İç ortam hava temizleyicileri maruz kalındığı durumda önemli sağlık sorunlarına neden olan iç ortam ve alerjik olmayan iç ortam kirleticilerini ortamdan uzaklaştırma için kullanılan farklı teknolojilere göre geliştirilen araçlardır. Son teknoloji filtrasyon sistemleriyle geliştirilen portatif hava temizleme cihazları, virüs, bakteri ve mikroorganizmaları sınıfının en üst kalitesinde HEPA filtreleri ile emerek iç ortam havasını temizleme özelliğine de sahip. Virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile 1 mikron altı partikülleri bile yüzde 100’e yakın bir verimlilikte yakalayabiliyor.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.