LEAD Network Türkiye Cinsiyet Çeşitlilik Skorunda, Perakende birincisi Tchibo oldu

30.03.2021
LEAD Network Türkiye Cinsiyet Çeşitlilik Skorunda, Perakende birincisi Tchibo oldu

Türkiye’nin perakende ve tüketim ürünleri sektöründeki kadın işgücünü destekleyen LEAD Network Türkiye derneği tarafından ilk kez gerçekleştirilen Cinsiyet Çeşitlilik Skor Kartı projesi tamamlandı. FMCG Üretici, FMCG Perakende ve Diğer Perakende olmak üzere 3 kategoride sadece birinci olan markalar açıklandı.

Perakende kategorisinin birincisi, yüzde 50 kadın yönetici oranı ile Tchibo Türkiye oldu.

 

Perakende ve tüketici ürünleri sektörlerinde çalışan kadın liderlerin desteklenmesi, sayılarının artırılması ve gelişimlerine katkıda bulunmak hedefiyle çalışan LEAD Network Türkiye derneği, kadın işgücünü daha üst pozisyonlara taşımak amacıyla 5 yıldır faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Sektördeki üst düzey kadın erkek oranının ölçümlenmesi için yapılan Cinsiyet Çeşitlilik Skor Kartı projesi sonuçları 24 Mart tarihinde sektörün değerli CEO’larının da katıldığı online etkinlikle açıklandı.

 

Ernest&Young işbirliği ile yürütülen ankete Türkiye’de faaliyet gösteren 57 şirket katıldı. Elektronik ortamda yüzde 84 yanıt oranıyla sonuçlanan ankette, FMCG Perakende kategorisinde en yüksek skoru alan şirket yüzde 50 kadın yönetici oranı ile Tchibo Türkiye oldu.

 

“Eşitlik ilkesi kurum kültürümüzün en değerli ögelerinden biri

Birincilik ödülünü Tchibo adına alan, Tchibo Türkiye’nin Stratejik Planlama ve Pazarlama Direktörü Ceyda Kaptan, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “LEAD Network Türkiye tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Cinsiyet Çeşitlilik Skoru (Gender Diversity Scorecard) anketinin perakendeci kategorisinde ödül almak bizim için büyük bir onur. Üst düzey çalışan kadın yönetici sayımızın yüzde 50’ye ulaşmasıyla bu alanda sektör birincisi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” Aynı zamanda LEAD Network Türkiye Başkan Yardımcısı da olan Kaptan,Her alan eşitlik ilkesi kurum kültürümüzün en değerli ögelerinden biri. Sektörümüzde satın alma kararını veren kişilerin çoğunluğu kadın. Şirketlerde üst düzey pozisyonlarda eşitlik ilkesine dayalı bir yönetimin iş sonuçlarına ne kadar olumlu yansıdığının bilincinde bir şirketiz. Sadece mağazalarımızda değil, destek ofisimizde de kadınların daha üst düzey pozisyonlara gelmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Yurtdışında yapılan son ankette sektör ortalaması yüzde 34 çıkmıştı. LEAD Network Türkiye tarafından Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ankette ise sektördeki kadın yönetici ortalaması yüzde 36 çıkarken, Tchibo’da bu oran yüzde 50 oldu.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.