Beyin yakan bilgiler

Beyin yakan bilgiler

Uyanık olduğunda beyniniz bir ampulü yakmaya yetecek kadar elektrik üretir. İnsan vücut enerjisinin yüzde 17’sini ve oksijenin yüzde 20’sini kullanarak beyin, ampulü yakabilecek gücün yüzde 10 ila 23’ünü üretir.

Beyin acı duymaz. Evet, aslında beyinde ağrıyı hissedecek bir sinir reseptörü yok.

Sıradan bir insanın beyni 3 kilo, yani 1 kg ila 500 gram ağırlığındadır.

Erkek beyni, kadınların beyninden yüzde 10 daha büyüktür, ancak kadınlar erkeklerden daha uzun süre çalışabilir. Erkekler beyinlerinde küçük olmalarına rağmen beyinlerinden daha fazla kan hücresine sahiptir ve konektörleri çok fazladır.

Bilgisayardan bile daha keskin tepki veriyor ve çoğu bilim adamları için hala merak uyandırmaya devam ediyor. Tansiyonu, nabzı, nabzı ve solunum sürecini normal tutar. Vücudun tüm organlarını kontrol eder.

Ömrünüz boyunca, beyninizin uzun dönem hafızası 1 kuadrilyon (1 milyon x milyar) ayrı bit bilgiyi tutabilir.

Günde 20 bin kez göz kırptığımız için günde 30 dakika kör kaldığımıza inanılıyor.

IQ’su daha yüksek olan çok fazla rüya görüyor.

Sol beyin, rasyonel ve stratejik düşünceler üretip uzun vadeli planlar yapar. ‘Eğer’ ve ‘fakat’ sözlerini çok kullanır. Sağ beyin ise duygusaldır. Sıcaklık ve yakınlığa önem verir. Daha yuvarlak düşünür. En çok ürettiği kelimeler, ‘hemen’ ve ‘şimdi’ dir. Sol beyin gerçekleri, sağ beyin duyguları, ön beyin doğruları analiz eder.

Hafızanıza yeni bir şey kaydettiğinizde beyindeki nöronlar arasında yeni bir fiziki bağ oluşturulur. Her yeni kayıt ile beyninizde fiziki bir değişim yaşanır.

Çocukluk ve gençlik döneminde yaşanılanlar daha sonra yaşanılanlara oranla daha az unutulurlar. Bazen insanlar o yaşlarda hiçbir anlam veremedikleri halde, öğrendikleri bilgileri aynen aktarabilirler. Bunun nedeni, bu çağlarda beynin öğrenme kapasitesinin ve öğrenilenlerin arasında bağ kurma yeteneğinin yüksek oluşudur.
Beyin hücreleriniz ölmeye başlamadan önce oksijensiz 5-10 dakika hayatta kalabilirsiniz.

Memeliler, kuşlar, sürüngenler, balıklar, amfibiler vb. Hayvanlarda beyinlere sahiptir. Ancak insan beyni benzersizdir. Her şeyden büyük değil ama bize her şeyi hayal etme ve sorunu çözme gücü veriyor. Bu harika bir organdır.

İnsan beyni yüzde 75 su, yüzde 10 yağ ve yüzde 8 proteinden oluşur. Vücudun en yağlı kısmıdır.

Gece uykusu gündüz öğrenilenleri pekiştirir. Beyin için “en ideal uyku” olan gece uykusu, beyinde bulunan sinir hücreleri arasındaki bağların geliştirilmesini sağlar. Bu sayede beyin gündüz öğrendiklerini gece kayda geçirir. Sağlıklı beyin için uykunuza özen gösterin. Çünkü yetersiz uyku beyninizi etkiler ve iradenizi zayıflatarak tepkilerinizi yavaşlatır.

Uzun süreli açlık durumunda insan beyni son bir kurtuluş çaresi olarak kendi kendini yiyecektir.

Beyniniz kendisini aşırı yüklenmeden ve duygusal çöküntülerden korumak için bildiklerini unutur, bu yeni bilgileri daha kolay ve hızlı öğrenmenizde size yardımcı olur.

İnsanda sağ beynin fonksiyonu olarak güzelliği sevme eğilimi vardır. Kadınlar, beyinlerinin bu bölgesinin fazla çalışmasından kaynaklanan biyolojik eğilimleri gereği estetik duyusuna, erkeklerden daha çok önem verir.

Uzun süreli depresyon varlığı kişide Alzheimer riskini iki kat arttırır. Kronik alkol kullanımını ise beyinde belirgin yıpranma yaparak, Alzheimer hastalığına zemin hazırlar.

Yeni edindiğimiz bilgileri 24 saat içerisinde tekrar eder, konu üzerine kafa yorar ve hayal kurarsak, beyinde bir network oluşur ve öğrenilenlerin kalıcılığı sağlanır. Bu şekilde kimyasal kayıt yapılır.

Beyin sağlığı için sinir büyüme faktörüyle ilişkili olan B vitaminlerini ihmal etmeyin. Beyin ve sinir sisteminin sağlığını korumak açısından büyük önem taşıyan B vitaminleri eksikliği; depresyon, unutkanlık ve sinirliliğe yol açabiliyor. Sakatat, tam tahıllı pirinç, baklagiller ve pekmez iyi birer B vitamini kaynağıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.