Cobot’lar turizm sektörüne yeni bir hizmet trendi getirebilir

15.04.2021
Cobot’lar turizm sektörüne yeni bir hizmet trendi getirebilir

Dijital ve robotik teknolojilerin gelişmesiyle bu teknolojiler üretimden çıkıp hayatımızda daha fazla yer ediniyor. 15-22 Nisan Turizm Haftası özelinde görüşlerini paylaşan Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların kahve servisinden pizza yapımına kadar birçok alanda görev aldığını, turizm sektöründe insanlara hizmet ederek sektöre yeni bir hizmet trendi getirebileceğini açıkladı. Cobot’ların saç ekiminde de kullanıldığını ve önemli başarılara imza attığını aktaran Gök, “Cobot’lar, ülkemizin sağlık turizminin geliştirilmesinde elimizdeki en önemli araç olabilir” dedi.

Dünyanın 1 numaralı kolaboratif robot üreticisi Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, turizmin ülkemiz için önemine değinerek Turizm Haftası özelinde açıklamalarda bulundu. Pandeminin sektörü son derece zor duruma soktuğunu da aktaran Gök, cobot’ların bugün üretim dışında birçok alanda kullanıldığını belirterek, cobot’ların turizme daha fazla entegre edilerek sektöre verimlilik, güvenlik ve farklı bir hizmet deneyiminin kazandırılabileceğini söyledi.

“Ülkemizin gelirini artırabiliriz”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2020 yılında turizm gelirlerinin yıllık yüzde 65 düşüşle 12 milyar dolar olarak kaydedildiğini, hayatın normale dönmesiyle turizmin eski canlı günlerine kavuşacağını sözlerine ekleyen Gök, “Ülkemiz iklim koşullarının yanı sıra coğrafi, kültür ve gastronomi turizmi açısından da oldukça önemli bir turizm cenneti konumunda. Bu konumumuzu insan ve cobot işbirliğiyle daha da artırıp yerli ya da yabancı turistlere farklı bir hizmet deneyimi yaşatabiliriz. Bugün cobot’lar kahve ikramından pizza yapımına kadar birçok alanda insanlara hizmet edebiliyor. Yine aynı şekilde hastane ve poliklinik gibi riskli alanların dezenfeksiyon işlemlerini cobot’lar üstleniyor. Son derece kolay kurulan ve yeni bir görev için hızlıca programlanabilen cobot’ları turizm sektörüne daha fazla entegre ederek sorunsuz, kesintisiz ve farklı bir hizmet deneyimi sunabilir, ülkemizin turizm gelirlerini artırabiliriz” şeklinde konuştu.

“Cobot’larla ülkemizi sağlık turizmi açısından ileriye taşıyabiliriz”

Türkiye’nin sağlık turizminde de son derece önemli bir merkez olduğunu aktaran Gök, “Cobot’lar bugün saç ekim merkezlerinde saç ekiminde görev alıyor ve oldukça başarılı sonuçlara imza atıyor. Saç ekiminde görev alan cobot’lar; üç boyutlu tarama teknolojisi ile tüm kafayı tarayıp, hem kök alınacak hem de ekim yapılacak bölgedeki saçların kalınlıklarını ve sayısını optik sistemle ölçüyor. Cobot’lar operasyon sonrasında da ne kadar kök ekildiği ve toplam işlem oranlarının olduğu tüm istatistikleri bir dosya haline getiriyor. Böylece saç ekim süreci, şeffaf, güvenilir ve hızlı bir şekilde tamamlanıyor ve bu derinleşen analizler sayesinde yüzde 100’e yakın sonuçlar elde ediliyor. Sağlık turizmi açısından elimizde oldukça fazla imkanımız var. Cobot’ları farklı tedavi süreçlerinde de kullanarak ülkemizi hem sağlık turizmi hem de teknoloji anlamında daha da ileriye taşıyabiliriz. Cobot’lar üretim ya da hizmet fark etmeksizin her zaman yüksek hassasiyet ve esneklikte çalışabiliyor. Günümüzün en kritik konuları arasında yer alan hijyende de bulaş riskini ortadan kaldırıyor. 15 ve 17 güvenlik seviyesiyle üretimin yanı sıra hizmet alanında da insanlarla yan yana ve güvenle çalışabiliyor. Dalgınlık ya da yorgunluk gibi insanlara özgü sorunları olmayan cobot’lar sezonsal olarak artan ya da azalan talepleri kesintisiz yerine getirebilir. Cobot’lar sektörde hizmet kalitesinde gözle görülür bir artışa da yardımcı olabilir” dedi.

Yemek yapımından servise ve temizliğe kadar her alanda görev alabilir

Cobot’ların yemeklerin hazırlanmasından servise ve temizliğe kadar farklı görevlerde sorunsuz bir şekilde insanlara hizmet verebileceğini sözlerine ekleyen Gök, şöyle devam etti, “Çok az alan kaplayan cobot’lar bir yere sabit kullanıldığı gibi otonom ya da mobil araçlarla hareketli hale getirilebilir. Böylece hizmet alanı da genişletilebilir. Programlaması ve kurulumu da son derece kolaydır ve farklı görevler için hızlıca programlanabilir. Günün her anı aynı kalite ve titizlikle çalışan cobot’lar, sağladığı katkılarla hızlı yatırım dönüşü de sağlıyor.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.