E-ticaret yapan Türkler, Allegro aracılığı ile Doğu Avrupa pazarına giriş yapabilecek

15.04.2021
E-ticaret yapan Türkler, Allegro aracılığı ile Doğu Avrupa pazarına giriş yapabilecek

205 milyon ziyaretçi sayısı ve 1.5 milyar arama oranıyla Doğu Avrupa’nın rakipsiz e-ticaret platformu Allegro ile işbirliği yapan Propars, Türk üreticileri Doğu Avrupalı alıcılarla buluşturacak.

Doğu Avrupa/Polonya pazarında bir numara olan Allegro, 205 milyon ziyaretçi sayısı ve 1.5 milyar arama oranıyla çok etkin bir platform. Polonya nüfusunun %90’ının aktif kullandığı bu platform satıcılardan abonelik ücreti ya da ürün listeleme fiyatı almıyor.

Doğu Avrupa’daki potansiyel müşterilerine ulaşmak ve Allegro’da satış yapmak isteyen satıcıların mutlaka firma sahibi olması belirleyici koşul. Allegro’da işleyiş şu şekilde ilerliyor. Allegro öncelikle kategoriye bağlı olarak satış komisyonu topluyor ve komisyonlar satışı yapılan kategoriye göre farklılık gösteriyor. Platform, komisyon oranlarının hesaplanabilmesi için satıcılarına ‘ücret hesaplayıcı’ butonunu sunuyor. Satıcılar, satış yapmak istenen kategori seçildikten sonra, komisyon oranlarını öğrenilebiliyor.

DOĞU AVRUPA’YI BİR ‘TIK’LA FETHEDİN

Potansiyel müşterilere daha çabuk ulaşmak için, pazaryerlerinin kendi ekosistemlerinde sunulan pazarlama araçları da Allegro’da mevcut. Platformun sunduğu ‘Allegro Ads’, ‘Ads Express’ gibi pazarlama araçlarını kullanarak satış gerçekleştirme süresini kısaltmak da mümkün.

Ana dili Lehçe ile yönetilen bir mağaza olan Allegro’da, Propars ile yer almanın en büyük avantajı ise bu dil bariyerini aşmak. Allegro’da ürün satmanıza aracı olan çok fonksiyonlu bir e-ticaret yönetim programı olan Propars, otomatik çeviri sistemi ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. Satıcılar, Propars’ın Türkçe arayüzü ile pazaryerlerinin kategori ve ürün özelliklerini Türkçe olarak seçebiliyor ve gerisini Propars’ın sistemine bırakıyor.

1500 firmanın dijital dönüşümüne katkı sağlayan ve Türkiye’deki işletmelerin e-ihracat sürecinde karşılaşabileceği problemlere çözümler getiren Propars ile Doğu Avrupa’ya satış yapmak artık çok kolay.

 

E-ihracatta Doğu Avrupa pazarında en fazla talep gören kategoriler ise şöyle:

  • Tekstil ve Ayakkabı: %52
  • Kozmetik ve cilt bakımı: %40
  • Elektronik: %37
  • Eczane Ürünleri: %35
  • Mobilya, Ev Dekorasyon: %33
  • Kitaplar ve sesli kitaplar: %31
  • Araba Aksesuarları: %31
  • Çocuk eşyaları: %30
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.