2050’de net sıfır karbon için Saint-Gobain Aşındırıcılar naftalinsiz ürünlere geçiyor

03.05.2021
2050’de net sıfır karbon için Saint-Gobain Aşındırıcılar naftalinsiz ürünlere geçiyor

Çok uzun yıllardır naftalin, vitriye bağlayıcılı taşların üretiminde boşlukları oluşturmak için aşındırıcı sektöründe kullanılıyordu. Saint-Gobain Aşındırıcılar bünyesinde bulunan bir çok markada da aynı şekildeydi… Hatta havacılık sektöründe ve endüstriyel gaz tribünlerinde özellikle tercih edilen Norton Poro2, yüksek verimlilik için naftalin ile gözenekli olarak tasarlanmıştı. Çünkü, naftalin kullanımı açık ve gözenekli yapı için taşlara teknik fayda sağlıyordu ancak sağlık ve çevre içinse olumsuz etkileri bulunuyordu.

 

Uzun süredir aşındırıcı endüstrisi, naftalin yerine kullanabileceği bir malzeme arayışındaydı ve fakat bunun yerine farklı bir malzeme bulmak oldukça zordu. Ancak bu konu son bir kaç yıldır, naftalin yerine bir şey koymanın yanı sıra farklı bir perspektif ile ele alındı. Saint-Gobain Aşındırıcılar radikal ve bütünsel bir yaklaşımla taşlarını yeniden tasarladı. Yeni işlemler, yeni kum teknolojisi, yeni üretim teknikleri ve yeni hammaddeler bu naftalinsiz ürünler için geliştirildi. Taşlama merkezleri ve üniversitelerde, dış test sahalarında ve kilit müşterilerinde en hassas parçalar üzerinde yaptıkları titiz denemelerin ardından naftalinsiz ürünlerinin sonuna kadar arkasında olduklarını söyleyebiliriz.

 

Naftalinsiz ürünler çevre dostu ürünler olmakla kalmayıp önceki naftalin içeren ürünlere göre çok daha performanslı hale geldi. Ayrıca Saint-Gobain Aşındırıcılar, 2019 ile 2020 ürünlerini kıyasladığında naftalin kullanımında %30’luk bir azalma meydanı geldiğini raporladı.

 

Karbondan arınmanın ancak ortak girişim ile mümkün olacağını söylemeliyiz. Tüm oyuncuların sırayla katılması gereken bu yolda, Saint-Gobain Aşındırıcılar 2050 hedefine yürümeye başladı bile…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.