TÜV Austria Turk’ün, Türkiye’nin ilk nükleer santralindeki çalışmaları devam ediyor

11.05.2021
TÜV Austria Turk’ün, Türkiye’nin ilk nükleer santralindeki çalışmaları devam ediyor

Akkuyu Nükleer Santrali’nin çalışmalarına devam ediyor. Yapımına 2017 yılında Mersin Gülnar Akkuyu bölgesinde başlanan projede kullanılan ekipmanların; üretim, montaj ve kurulum süreçlerinde ve inşaat faaliyetleri denetimlerinde, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve resmi teknik destek kuruluşu NÜTED A.Ş.’ye hizmet veren şirket, diğer nükleer santraller projelerinde elde edilmiş tecrübe, bilgi ve becerileri Türkiye’ye aktarıyor.

 

Ulusal ve uluslararası yetkilerini kullanarak, Türkiye’de gözetim, denetim, eğitim ve sertifikalandırma alanında faaliyet gösteren TÜV Austria Turk, 30 kişilik mühendis ve teknik ekibiyle Akkuyu Nükleer Santrali’nde NDK ve NÜTED adına; TSE ve TecnaTom ile birlikte kontroller gerçekleştiriyor.

 

Sektöre özel eğitimler de veriyor

Yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek, Türkiye’nin ilk nükleer santrali çalışanlarına eğitim hizmetleri de veren şirket, nükleer sektörde deneyimli proje yöneticileri, uzman ve denetçiler ile proje ekipleri kurarak, know-how transferi gerçekleştiriyor. Şirket ayrıca, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve ilgili paydaşlara nükleer teknoloji ve sektöre özel eğitimler de veriyor. 20 milyar dolarlık maliyeti, 4 bin 800 megavatlık tam kapasite ile hizmet verdiğinde İstanbul’un enerji ihtiyacının tamamı, Türkiye’nin ise yüzde 10’unu karşılayacak santralin 2023 yılında ilk reaktörünün açılması planlanıyor.

 

“Nükleer güvenliğin sağlanması ve sürekliliğine katkı sağlıyoruz”

TÜV AUSTRIA olarak Romanya ve İspanya’da nükleer enerji tesislerinin inşaat ve işletme dönemlerinin çeşitli aşamalarında geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini belirten TÜV Austria Turk Ülke Müdürü Yankı Ünal, “Akkuyu Nükleer Santrali, ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması bakımından oldukça önemli bir proje olacak. Ülkemizin ilk nükleer santrali olması sebebiyle de nükleer güvenlik ve sürekliliğinin sağlanması hususunda ayrıca hassasiyet göstermekteyiz.  Projeye, pandemi döneminde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Tecnatom firması ile iş birliği yaparak girmiş bulunmakta olup bu şartlar altında herhangi bir aksamaya mahal vermeden tüm üretim, inşaat, kurulum ve montaj süreçlerinin kontrollerini, teknolojinin üreticisi Rusya standartlarına göre gerçekleştirmekteyiz. Nükleere özel olmayan yapılar için ise ülkemizde kullanılan ya da kabul edilen ulusal ve uluslararası standartlarda denetimler gerçekleştirilmektedir. Projede bugüne kadar Rusya Federasyonu başta olmak üzere Ukrayna, Fransa gibi birçok ülkede denetimler gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

 

 

 

“Güçlü bir know-how transferi gerçekleştiriyoruz”

Projede, Rusya’daki Novovoronezh NPP santralinin referans alındığı vurgulayan Ünal, “Ülkemiz için böylesine önemli bir projede yer almaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Projede kullanılan ekipmanların; üretiminden montajına, kurulum süreçlerinden eğitimlere kadar oldukça geniş hizmet çeşitliliğiyle yer alıyoruz. Bugüne kadar Nükleer Güvenlik ve Güvenlik Kültürü başta olmak üzere personel eğitimleri gerçekleştirilmiş olup birçok teknik alt başlıkta da eğitimler planlanan takvim çerçevesinde devam etmektedir. Nükleer Düzenleme Kurumu ve NÜTED adına gerçekleştirdiğimiz denetimlerde ayrıca gerekli durumlarda TUV Austria Grubu bünyesindeki ilgili diğer şirketlerimizin tecrübesinden de destek alıyoruz. Böylece Türkiye için ilk olan önemli bir projede güçlü bir know-how transferi gerçekleştiriyoruz.”

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.