“Sandık Oyunları” raflarda

15.05.2021
“Sandık Oyunları” raflarda

6 dönemdir üst üste Büyükçekmece Belediye Başkanı seçilen Dr. Hasan Akgün’ün, 2019 Yerel Seçimleri’nde yaşanan olağanüstü demokrasi mücadelesini kaleme aldığı yeni kitabı Sandık Oyunları, okurlarla buluştu! Oy çuvalları üzerinde günlerce yatan sandık görevlileri görüntüleriyle akıllara kazınan seçimlerde AKP, tüm gücüyle Büyükçekmece seçimlerini iptal ettirmeye çalışmıştı. Büyükçekmece halkı, CHP milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ve avukatlardan oluşan geniş bir dayanışma halkasıyla sandıklardaki halk iradesine sahip çıkmayı başaran Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Sandık Oyunları’nda, demokrasi tarihinde yepyeni bir örnek yaratan bu mücadeleyi ilk ağızdan anlatıyor. Tarihe düşülen bir not niteliğindeki Sandık Oyunları, Tekin Yayınevi logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde yerini aldı.

 

Çalışmalarıyla Büyükçekmece halkının gönlünde çok haklı bir yer edinen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, büyük bir başarıya imza atarak üst üste 6 dönem bu göreve seçildi. 6 dönemdir belediye başkanlığı görevini yürütürken bir yandan da kaleme aldığı kitaplarla siyasi deneyimlerini ölümsüzleştiren tecrübeli başkan, yeni kitabı Sandık Oyunları’nda, 2019 Yerel Seçimleri’nde Büyükçekmece’de yaşananların iç yüzünü ve topyekûn girişilen olağanüstü demokrasi mücadelesini tüm yönleriyle gözler önüne seriyor.

 

2019 Yerel Seçimleri, oy çuvalları üzerinde günlerce yatan sandık görevlileri görüntüleriyle hafızalara kazındı. Bu sıradışı seçim ortamında AKP yasaları hiçe sayarak, iktidar olmaktan gelen tüm gücüyle Büyükçekmece seçimlerine iptal ettirmeye çalıştı. Seçim kurullarının da devreye sokulduğu 10 günlük itiraz sürecinde Büyükçekmece halkı, CHP milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ve avukatlardan oluşan geniş bir dayanışma halkasıyla sandıklardaki halk iradesine sahip çıkıldı ve Türkiye demokrasi tarihinde yepyeni bir örnek yaratıldı. Demokrasi, bu defa oy sandıklarına sahip çıkılarak korundu. Büyükçekmece halkı, hem sandıklara hem belediye başkanına sahip çıkarak iktidara gereken dersi verdi ve İstanbul halkına Büyükşehir Belediyesi seçim zaferini armağan etti.

 

Bu başarıda çok önemli bir rol oynayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün kitabında, Büyükçekmece’de fiilen “sıkıyönetim” ilan edilerek oynanan “sandık oyunları”nın neyi amaçladığını ve neler yaşandığını anlatıyor. Önümüzdeki süreçte yaşanması muhtemel benzer oyunlara da ışık tutan Sandık Oyunları, aynı zamanda tarihe düşülen bir not niteliği taşıyor.

 

Dr. Hasan Akgün’ün kaleme aldığı Sandık Oyunları, Tekin Yayınevi etiketiyle raflarda ve internet satış sitelerinde okurları bekliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.