Filin boyu kaç metredir bir fil günde kaç litre su içer

Filin boyu kaç metredir bir fil günde kaç litre su içer

Geleneksel olarak Asya fili ve Afrika fili olmak üzere iki türü vardır. Karada yaşayan en büyük hayvan olan Afrika filinin erkeği 4 m boya ve 7.000 kg ağırlığa ulaşabilir.
-Nesneleri yakalamak gibi çeşitli amaçlar için kullanılan uzun hortumları başta gelir. Uzun ve sivri olan kesici dişlerini nesneleri taşımak, yeri kazmak için kullanırlar. Bu kesici dişler aynı zamanda dövüşürken silah olarak da kullanılır.
-Fil hortumu soluma, koku alma, dokunma, tutma ve ses çıkarma gibi çeşitli işlevlere sahiptir.
-Fil hortumuyla 350 kg’a kadar ağırlık kaldırabilir.
-Yetişkin bir Asya fili hortumu ile 8,5 litreye kadar su tutabilir.
– Bir fil günde ortalama 150 litre su tüketir, yetişkin bir erkek 5 dakikada 200 litre su tüketir.
– Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür.
– Filler doğal ortamlarında 70 yıl kadar yaşarlar.
-Uzun olan ve fildişi olarak bilinen kesici dişler, 12 ön azı süt dişi ve 12 azı dişi olmak üzere fillerin genellikle 26 dişi vardır.
-Afrika fillerinde hem erkeklerde hem de dişilerde uzun kesici dişler bulunur ve 3 m uzunluğa erişir. Asya türlerinde yalnızca erkeklerin uzun kesici dişleri vardır.
– Filin derisi çok dayanıklıdır ve sırt ile başın bazı bölgelerinde 2,5 cm kalınlığa erişir.
-Filler hem ileriye hem de geriye doğru hareket edebilirler ancak zıplayamaz, tırıs ya da dörtnala gidemezler.  Hareket ederken biri yürüme diğeri de koşma sayılabilecek iki hız kullanabilirler.
– Hızlı hareket eden filler ön ayaklarıyla koşuyor, arka ayaklarıyla yürüyor gibi görünürler ve yaklaşık saatte 18 km’lik bir hıza ulaşabilirler.
– Filler iyi yüzücüdür. Dibe değmeden altı saat kadar yüzebildikleri, bir kerede 48 km mesafe katedebildikleri ve 2,1 km/s hız yapabildikleri kaydedilmiştir.
-Filin beyni 4,5 ilâ 5,5 kg ağırlığındadır.
-Filin kalbi 12 ilâ 21 kg arasındadır.
-Ayakta iken filin kalbi dakikada 30 kere atar. Diğer hayvanların tersine fil yattığında kalp atışı dakikada 8 ilâ 10 kere olmak üzere artış gösterir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.