Uzaya giden astronotların boyu 5 cm uzuyor

Uzaya giden astronotların boyu 5 cm uzuyor

Evren tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük ve bu sebeple gelişmiş teleskoplarla da olsa uzay sondalarıyla da olsa, evrenin yalnızla belirli bir uzaklığa kadar olan kısmını görebiliyor ve inceleyebiliyoruz. Evrenin bugün yalnızca küçük bir kısmı hakkında bilgi sahibiyiz. Bilinen bu kısma da ‘evren’ diyoruz.
Yıldızlar, gezegenler, bulutsular, karadelikler. Tüm bunlar büyük gökcisimleri olan gökadaların içinde yer alır ve gökadalar o kadar büyüktür ki, her biri milyarlarca yıldızı kapsar.
– Bilinen evrende yaklaşık 170 milyar gökada olduğu tahmin edilmektedir.
– Gözadamızda en az 200 milyar yıldız bulunduğu tahmin edilmektedir.
– Dünyadan Plüton’a bir uçakla gidilebilseydi, bu yolculuk 800 yıldan fazla sürerdi.
– Güneşe en uzak konumdaki gezegenlerden Jüpiter, Uranüs, Satürn ve Neptün gaz devleri olarak bilinir. Bu gezegenlerin yapısının büyük bir kısmı hidrojen ve helyum gibi gazlardan oluşur.  Yüzeyleri gaz olduğundan bu gezegenlerde yürümek mümkün değildir.
– Yüzeyindeki demir oksitten dolayı rengi kırmızımsı olan Mars, Kızıl Gezegen olarak da bilinir.
– Güneşin çevresinde dolanan sekiz gezegenden birisi Mars’tır ve Güneş’e yakınlık açısından dördüncü sırada yer alır. Mars, Dünyamızdan sonra sıvı haldeki su ve yaşam olma ihtimali bulunan en yüksek gezegendir.
– Şu anda Dünya’nın çevresinde, kendi yörüngelerinde dolanan yaklaşık 500 bin küçük uzay çöpü vardır. (Uzaya çeşitli araştırmalar yapmak üzere çok sayıda uzay aracı gönderildi. Bunlardan kimi artık işe yaramasa da bir kısmı hala Dünya’nın çevresinde dolanmaktadır. İşte Dünya’nın çevresinde dolanan bu uzay araçlarına ‘uzay çöpü’ deniliyor.)
– Güneş ışığının yeryüzüne ulaşması ortalama 8 dakika sürer.
– Ay’ın çapı, Dünya’nın çapının yaklaşık dörtte biri kadardır. Kütlesi daha küçük olduğundan Ay’ın kütleçekim kuvveti Dünya’nın yerçekimi kuvvetinden daha düşüktür. Kütleçekim kuvvetlerinin farklı olması sebebiyle bir kişinin Ay’daki ağırlığı Dünya’daki ağırlığının 6’da biri kadardır.
– Ay, Dünya dışında insanın ayak bastığı tek gökcisimdir. Bugüne kadar Ay’da toplam 12 astronat yürümüştür.
– 1969 yılında Neil Armstrong Ay’a ayak basan ilk insan oldu ve Ay’da üç saat boyunca yürüdü.
– Ay’ın Dünya’daki gibi bir atmosferi yoktur. Bu sebeple rüzgar ya da yağmur gibi göz olayları yaşanmaz.
-Ay’daki yüzey biçimlerin bozabilecek gök olayları olmadığı için, Ay yüzeyindeki ayak izleri hiç silinmez.
– Uzaya fırlatılan ilk hayvanlar 1947 yılında V-2 adlı roketle uzaya taşınıp, sonra canlı olarak yeryüzüne geri getirilen sirke sinekleriydi.
– Uzaya çıkan ilk insan 1961 yılında Vostok uzay aracıyla uzaya fırlatılan kozmonot Yuri Gagarin’dir.
– Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya’nın çevresindeki yörüngesinde çok hızlı ilerler. Saniyede ortalama 8 kilometre hızla yol alan istasyon, Dünya’nın çevresindeki turu 92 dakikada tamamlar.
-Uluslararası Uzay İstasyonundaki astronotlar 24 saat içinde 15’er defa gün doğumu ve gün batımı yaşar.
– Dünyada iken yerçekimi etkisiyle omuzlarımız aşağı doğru çekilir. Bu etkinin az olduğu istasyonda astronotların boyu Dünya’da olduklarından yaklaşık 5 santimetre daha uzun ölçülebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.