Yazlık ev kiralarken dikkat! Mutlaka sözleşme yapın

04.06.2021
Yazlık ev kiralarken dikkat! Mutlaka sözleşme yapın

Tatil sezonu başladı. Pandemiyle birlikte otellerden çok bahçeli ve müstakil yazlık evlere olan talep arttı.  Kakıcı & Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Av. Elvan Kakıcı Şimşek, yazlık kiralamak isteyenleri uyararak, sezonluk yazlık ev kiralarken mutlaka bir sözleşme yapılması gerektiğini açıkladı.

 

Yazlık ev kiralayan kişinin hak ve sorumluluklarının taraflar arasında imzalanan sözleşmede belirtildiğini vurgulayan Kakıcı & Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Av. Elvan Kakıcı Şimşek, “Yazlık evde kalma süresi boyunca herhangi bir problemle karşılaşmamak için bu sözleşmeyi dikkatle okumakta fayda var. Yazlık evde evcil hayvan bulundurma hakkı, fazla ses yapılması durumunda gayrimenkul sahibinin sözleşmeyi feshedip edemeyeceği ya da evi kiraladıktan sonra cayma hakkının bulunup bulunmadığı gibi konular hakkında sözleşmede geçen ifadeler dikkatle okunmalı. Sonrasında doğabilecek sorunlar bu şekilde en baştan bertaraf edilmelidir.” dedi.

 

Kakıcı Şimşek ayrıca; “Çoğu kiralık yazlık içerisinde sigara içmek yasaklandı. Benzer şekilde evcil hayvanları beraberinde getirmek de mülk sahipleri tarafından yasaklanmış olabilir. Evcil hayvan sahibi kişilerin kiralayacakları evde bu konuya dair bir kısıtlama bulunup bulunmadığını öğrenmelerinde fayda var. Site içerisinde ya da bungalov gibi tabiat içerisinde yer alan bir ev kiralayacak çocuk sahibi kişiler ise yaş kısıtlaması olup olmadığına dikkat etmeli. Yine; müzik dinleme, misafir ağırlama gibi farklı konularla ilgili bir yasağın bulunup bulunmadığı da önem arz etmektedir. Ayrıca yapılan sözleşmelerde kiracının cayma hakkı da genellikle bulunmamaktadır. Bu nedenle yazlık kiralarken giriş çıkış tarihlerinin çok iyi belirlemesi ve çok önemli bir neden olmadıkça rezervasyonun iptal edilmemesini tavsiye ederiz.  Aksi takdirde sadece kaparonın yanmasıyla sınırlı kalmayıp, belirlenen kiralama ücretinin de tamamının ödenmesi gerekebilir.” şeklinde görüşlerin dile getirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.