YAYBİR 58 bin adet korsan materyale el kondu

18.06.2021
YAYBİR 58 bin adet korsan materyale el kondu

YAYBİR’in geçen hafta güvenlik güçleri ile iş birliği içinde düzenlediği baskınlarda 32 bin korsan kitaba, toplamda 58 bin korsan materyale el kondu. Okurları korsan yayınlar konusunda uyaran YAYBİR bilinçli tüketicilere sesleniyor: Korsan kitap satışı suçtur, suça ortak olmayın.

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği YAYBİR geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Avcılar ilçesindeki 3 farklı adresin denetlenmesi için gerekli müracaatlarda bulundu. YAYBİR avukatları ve İl Denetim Komisyonları aracılığı ile yapılan başvurular sonucu arama izni verilen iş yerlerinde denetimler gerçekleştirildi.

YAYBİR ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü iş birliği ile 10 Haziran tarihinde Avcılar ilçesi Cihangir ve Merkez mahallelerinde bulunan üç adrese yapılan korsan kitap baskınında; 32.450 adet korsan kitap, 5.500 adet kitap kapağı, 20.000 adet forma, 600 adet metal kalıp olmak üzere toplam 58.550 adet korsan materyale el konuldu.

Yakalanan kitaplar ağırlıklı olarak YAYBİR üyeleri olan Sel, Destek, Artemis, Can, İletişim, Altın Kitaplar, Doğan Egmont ve Kırmızı Kedi yayınevlerine aitti. El konulan korsan materyaller İl Denetim Komisyonu deposuna kaldırılarak, şüpheliler hakkında yasal işlem başlatıldı.

Pandemiyle birlikte, E-satış sitelerine yönelen korsanlar, tatil sezonunun başladığı dönemlerde de yazlık bölgelerdeki faaliyetlerini arttırdı. Haksız kazanç peşindeki korsan satıcılarına göz açtırmayan YAYBİR, okurlara korsan kitap konusunda bilinçlenerek, suça ortak olmamaları çağrısında bulundu. YAYBİR’in okur bilinçlendirme kampanyası sosyal medyada “Korsan kitap alma, suça ortak olma!” sloganı ve #yaybir #korsanahayır etiketleriyle devam ediyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.