Atıştırmalıklar COVID-19 etkisiyle değişime uğruyor

23.06.2021
Atıştırmalıklar COVID-19 etkisiyle değişime uğruyor

Koronavirüs salgını, nasıl yemeyi seçtiğimiz de dahil olmak üzere yaşam tarzımızda birçok değişikliğe yol açtı. Hareket halindeyken tercih edilen atıştırmalıkların yerini “ev” odaklı olanlar aldı, ancak tüketiciler yine de yararlı ve şımartıcı mükemmel karışımları bekliyor. Bu noktada, BENEO Pazarlama Direktörü Thomas Schmidt, atıştırmalıklardaki bu değişimi ve fonksiyonel bileşenlerin yiyecek ve içecek üreticilerinin taleplerine nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor;

Atıştırmalıklar yeniden tanımlandı

Günümüzde tüketiciler, atıştırmalık seçimlerini yeniden tanımlıyor ve bu tür durumlar için başvurdukları ürünleri değiştiriyorlar. GlobalData[i] ya göre, bu davranış değişikliğinin kazananları arasında tarif kutuları, bağışıklığı artıran ürünler, dondurulmuş atıştırmalıklar ve marka değeri yer alıyor.

Hayatın her alanını etkileyen pandemide şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sağlık herkes için ön planda ve bu, tüketicilerin tercih ettiği atıştırmalık türlerini etkiliyor. Bu eğilim, çocuklar için atıştırmalıklar satın alırken daha da belirgindir. Küresel olarak tüketicilerin dörtte üçü, çocuk ürünlerinin daha iyi beslenmeye hizmet etmesinin “son derece veya çok önemli” olduğunu belirtmektedir[ii].

Sağlık ve zevk almak her zamankinden daha önemli

Dünya genelinde her on tüketiciden sekizi, COVID-19[iii] nedeniyle daha sağlıklı yemeyi ve içmeyi planladığını belirtiyor.Salgının bir sonucu olarak daha sınırlı hareket özgürlüğü ve aynı yerden daha fazla çalışma ile birlikte, hareket halindeyken veya öğün aralarında tüketilen atıştırmalıklar artık evde yemek yemenin sağlıklı bir parçası olarak sunuluyor.

Tüketiciler, ev tüketimi için daha sağlıklı atıştırmalıklar aramanın yanı sıra, keyif ve sağlık arasında bir denge de istiyor. Küresel olarak her on tüketiciden altısı, lezzetli ürünleri seçerken sağlığın onlar için öncelikli olduğunu söylüyor[iv]. Tüketiciler ‘sonraki normal’ dünyanın gerçekliğiyle başa çıkmaya çalışırken ve giderek artan bir şekilde rahatlık sunan yiyecekleri tercih ettikçe, bu durum önümüzdeki aylarda artmaya devam edecek.

Sağlık ve şımartılma arasındaki dengeyi yönetmek için iki seçenek vardır: daha zevk veren bir profile sahip (örneğin kremsi yapıda veya ağızda iyi tat bırakan) sağlıklı ürünler oluşturmak veya zevk veren kategorilere daha sağlıklı bir teklif eklemek. İkinci yaklaşım, “içermeyen” ve “azaltılmış” veya pozitif sağlık özellikleri (tam tahıl, lif, vb.) gibi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir.

Daha fazla enerji veren bitki bazlı ürünler yükselişte

Atıştırmalıkların daha sağlıklı ve lezzetli olmasını istemenin yanı sıra, daha fazla insan daha fazla enerji verecek atıştırmalıklar arıyor.[v] Aslında şu anda dünya çapında her üç tüketiciden biri enerji amaçlı atıştırmalıklar yemek istiyor[vi]. Birleşik Krallık’taki ebeveynlerin üçte ikisi, çocuklarını daha uzun süre tok tutan atıştırmalıklar arıyor[vii]  ve dünya genelindeki tüketicilerin yarısı, atlanan öğünleri doğrudan bir atıştırmalıkla değiştirmeyi tercih ediyor[viii]. Tüketiciler, gün boyunca onları beslemek için atıştırmalıklara bu kadar önem verirken, mütevazı atıştırmalıkların besleyici etkisi hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Her iki tüketicinin bitki bazlı yiyecek ve içecek ürünlerine “çok veya aşırı derecede ilgi duymasıyla”, birçok üretici de bitki bazlı atıştırmalık alternatifleri yaratmaya çalışıyor.[ix] Birleşik Krallık’taki ebeveynlerin yarısından fazlası (% 52) çocuklar için daha fazla bitki bazlı atıştırmalık olması gerektiğini söylüyor. Bu talep, temelde bitki bazlı ürünlerin algılanan sağlık yararlarından kaynaklanmaktadır ve dünya çapındaki tüketicilerin % 70’i, uzun vadeli sağlığın daha fazla bitki bazlı beslenmeye[x] dayalı  olduğunu kabul etmektedir. Dünya genelinde tüketicilerin % 60’ının artık bitki bazlı çözümlerin bir lezzet tercihi[xi] olarak benimsemesi nedeniyle, satışları arttırmanın yolu bitki bazlı ürünlerin lezzet profilini iyileştirmekten geçiyor.

Fonksiyonel bileşenler bir dizi fayda sağlıyor

Geniş yelpazedeki tüketici gereksinimlerini karşılayan bu atıştırmalıkları yaratmak, yiyecek ve içecek üreticileri için zor olabilir. Bununla birlikte, BENEO’nun ürettiği gibi fonksiyonel bileşenler, üreticilerin bir dizi besinsel ve teknik ihtiyacı karşılayan daha sağlıklı ve aynı zamanda lezzetli atıştırmalıklar yaratmasına yardımcı oluyor.

Pirinç, hem bitki bazlı hem de atıştırmalık ürünlerde çok popüler olduğu kanıtlanan işlevsel bir bileşendir. BENEO’nun çok yönlü pirinç nişastaları, üreticilerin daha sağlıklı bir profile sahip bitki bazlı ve lezzetli ürünlere yönelik artan tüketici talebini karşılayabilecek iyi bir alternatiftir. BENEO-Teknoloji Merkezi, örneğin sütsüz ürünlerde ağızda dolgunluk hissi ile yumuşak ve kremsi bir doku sağlayan yeni atıştırmalık formülasyonları geliştirmektedir. Pirinç nişastası, diğer nişastalarla karşılaştırıldığında, bileşenin küçük granül boyutu sayesinde, ağıza yumuşak ve kremsi bir dolgunluk veren temiz etiketli ideal bir tekstür edicidir. Pirinç, hafif doğal tadı ile diğer bitki bazlı alternatiflerin mücadele ettiği, istenmeyen işlemlere uygun olmayan, süt ürünleri alternatiflerinin oluşturulmasına da yardımcı olur. Kullanılan pirinç çeşidine bağlı olarak, pirinç nişastası kısadan uzuna değişen bir dokuya neden olur ve bu da onu muhallebi, krema ve yoğurt gibi atıştırmalıklarda kullanım için ideal kılar. Üstelik, pirinç nişastası iyi bir raf ömrü stabilitesi ve donma-çözme işlevi sunar.

Sürdürülebilir enerji sağlama söz konusu olduğunda, birçok üretici BENEO-Teknoloji Merkezi ile çalışmayı seçiyor ve BENEO’nun dengeli şekeri Palatinose ™ ile yeni atıştırmalık ürünler yaratıyor. Şeker pancarından elde edilen Palatinose™, yavaş ama tamamen sindirilebilir bir karbonhidrattır. Çözünür, çok düşük higroskopik olması ve hafif, şeker benzeri tat profiline sahip olması nedeniyle çeşitli uygulamalarda kullanım için idealdir. Beslenme açısından bakıldığında, bir kişinin çalışması için ihtiyaç duyduğu tam karbonhidrat enerjisini sağlar, ancak kan şekeri seviyeleri üzerinde dengeli bir etkiye sahiptir. Başka bir deyişle, hızlı karbonhidratlarla aynı miktarda enerji sağlar, ancak daha yavaş salınır, kişinin kan şekeri tepkisini azaltır ve genel sağlığı geliştirir. Kontrollü ve dengeli bir kan şekeri seviyesi, diyabet ve obezite gibi yaşam tarzıyla ilgili hastalıkların başlangıcını önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olur. Palatinose ™ ayrıca kan şekeri seviyeleri üzerindeki düşürücü etkisini kanıtlayan bir AB sağlık beyanına sahiptir. Palatinose™, yiyecek ve içecek ürünlerinde kullanıldığında, tüketicilerin yoğun günlerini yönetmelerine yardımcı olur. Bir dizi başka fayda sunmanın yanı sıra, salgın ile birlikte dünya genelinde tüketicilerin değişen atıştırmalık eğilimlerine yönelik olarak üreticilere, daha sağlıklı atıştırmalıklar geliştirme fırsatı yaratır.

Daha sağlıklı atıştırmalıklardan örnekler

BENEO Teknoloji Merkezi, fırıncılık, süt ürünleri ve içecek kategorilerinde çok çeşitli atıştırmalık tarifi konseptleri üzerinde çalıştı:

Organik pirinç içeceği

Bu organik pirinç içeceği ağızda yumuşak ve kremsi bir his yaratır. Bu sütlü alternatif içeceğin yapısı, BENEO’nun pirinç nişastası ve pirinç unu kullanılarak elde edilir.

 

BİLEŞENLER (% w/w)Test tarifi
Su87
Organik pirinç şurubu10
Organik bitkisel yağ2
Organik pirinç nişastası & organik pirinç unu1
Diğer bileşenler (ör; deniz yosunu, emülgatör, dengeleyici )yeterli miktarda

Palatinose™ ile enerji veren aromalı su

Bu tazeleyici ve canlandırıcı su, dengeli kan şekeri seviyelerine yol açar ve Palatinose™ sayesinde hafif ve sağlıklı bir destek sağlar. Pembe greyfurt ile tatlandırılmış, hoş bir tatlılık profiline sahiptir.

 

BİLEŞENLER (% w/w)Test tarifi
Su94
Pembe greyfurt4
Palatinose™2
Karbondioksityeterli miktarda

Palatinose ™ içeren tahıllı bisküvi

Palatinose™ ve Orafti® Inulin hindiba kökü lifi sayesinde bu tahıllı bisküvinin kan şekeri tepkisi azalmıştır ve lif içeriği yüksektir. Gevrek bir yapıya ve dengeli tatlılık profiline sahiptir.

BİLEŞENLER (% w/w)Test tarifKarşılaştırma
Buğday & Yulaf Unu4444
Şeker1221
Yulaf gevreği, yer fıstığı, rendelenmiş hindistan cevizi, badem parçaları1212
PalatinoseTM9
Bitkisel yağ66
Orafti® Inulin22
Suyeterli miktardayeterli miktarda
Diğer bileşenler (ör, süt tozu, tuz, emülgatör, kabartma tozu, aroma)yeterli miktardayeterli miktarda

 

Pirinç bazlı dondurulmuş tatlı

Bu sütlü alternatif dondurulmuş tatlıda yağ içeriği azalırken, pirinç bileşenleri ve Orafti® Inulin hindiba kökü lifinin kullanımı sayesinde ağızda pürüzsüz ve kremsi bir his yaratır. Ayrıca inülin kullanımı da bir lif kaynağıdır.

BİLEŞENLER (% w/w)

 

 

Test tarif
Su63
Pirinç şurubu, pirinç nişastası ve pirinç unu19
Şeker10
Bitkisel Yağ4
Orafti® Inulin3
Diğer bileşenler (ör. emülgatör, stabilizatörler, aromalar, renklendiriciler)yeterli miktarda

Vegan cheesecake

Bu vegan cheesecake sütsüz bir lezzet olmakla birlikte, BENEO’nun inülin hindiba kökü lifini içereren bir lif kaynağıdır. Bu tarif hakkında daha fazla bilgi için www. beneo. com adresini ziyaret edebilirsiniz.

[i] GlobalData COVID-19 Case Study: Healthier Snacking

[ii] Health Focus International Global Trends Study 2020

[iii] FMCG Gurus COVID-19 Survey July 2020

[iv] Health Focus International 2020 Global Healthy Indulgence Report

[v] FMCG Gurus Snacking Reclassified Report 2020

[vi] FMCG Gurus Snacking Reclassified Report 2020

[vii] Mintel Kids Snacking Report 2020

[viii] FMCG Gurus Snacking Reclassified 2020

[ix] HFI 2020 Global Trend Study

[x] Health Focus International Global Trends Study 2020

[xi] HFI 2020 Global Trend Study

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.