Bu kapının ardında ‘Zaman Makinesi’ var

25.06.2021
Bu kapının ardında ‘Zaman Makinesi’ var

Sanatla işlenmiş iç mimari dekorasyonları tarih yolculuğuna çıkartıyor. 157 yıllık tatlı geleneği Hafız Mustafa 1864, Tanzimat döneminin ruhunu ve özelliklerini yansıtan saray mimarisiyle yerli ve yabancı misafirlerini mağazalarında zaman yolculuğuna çıkarıyor. Mağazalarının tasarımıyla ilgili konuşan Hafız Mustafa 1864 CEO’su Eren Ongurlar “İç mimarlarımızla birlikte Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Cumhuriyet’e kadar tüm dönemleri inceleyip, oryantal mimariyi esas aldık. Koltuk kumaşındaki motiflerimizden, masalarda kullanılan simgelere kadar her ayrıntıda geçmişe ayna tutuyoruz” dedi.

Osmanlı-Türk kültürünü mimarisi ve dekorasyonuyla da en ince ayrıntısına kadar yansıtan Hafız Mustafa 1864 mağazaları, camiler, saraylar, müzeler ve Türkiye’nin doğa harikalarıyla birlikte turistlerin en çok fotoğraf çektiği yerler arasına girdi. Misafirlerini mutlu eden eşsiz ürünlerini mağaza konseptiyle de pekiştirdiklerini belirten Hafız Mustafa 1864 CEO’su Eren Ongurlar, “Mağazalarımızdaki dekorasyonun tamamında Yıldız Sarayı, Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi eserlerimizi referans aldık” bilgisini paylaştı. Tüm tarih dönemlerini ele aldıklarını anlatan Ongurlar, “Kurumsal kimliğimizi mağazalarımıza yansıtırken Tanzimat dönemi en büyük ışığımız oldu. Kullandığımız yazı karakterinden mermer desenine kadar birçok unsur misafirlerimizi tarih yolculuğuna çıkartıyor. Kültür elçisi olma misyonumuz gereği, mağazalarımızı birer tarih ve modern çağ lezzet müzesi gibi tasarladık” diye konuştu.

Altın Oranı Yakaladık

Hafız Mustafa 1864’te mağazaların dekorasyonunda Topkapı, Yıldız ve Dolmabahçe saraylarından esintiler bulunduğunu anlatan Eren Ongurlar, “Sadece Tanzimat Dönemi değil, bizim için Osmanlı’nın her dönemi çok özel. Cumhuriyet’imizin modern bakış açısını da ele alarak, bir altın oran oluşturuyoruz. Bunu başarabildiğimiz için de bizi ziyaret eden milyonlarca ziyaretçimiz, özellikle de yabancı turistler mağazalarımızın dekorasyonundan sandalye modellerimize, çalışanların kıyafetlerinden çalınan müziklere, sunumlarımızdan ürünlerimizin kutularındaki yazı fontlarına kadar kullandığımız tüm detayları büyük bir beğeni ile takip ediyorlar. Mağazalarımızı ziyaret eden turistler kendilerini fotoğraf çekmekten alamıyorlar. Sosyal medyada İstanbul’da bulunduklarını işaretlerken mağazalarımızın konumlarını paylaşıyorlar” diye konuştu.

 

 

Mimar Sinan’ın Bursa Kemeri Motifinden, Mührü Süleyman’a Her Şey Var

Mağaza içeriklerini oluştururken tarih uzmanı mimarlar ile çalıştıklarını anlatan Eren Ongurlar, “Mağaza tasarımında her detayı düşünmeniz gerekir. Zemindeki mermerler Marmara mermeri denilen üründür. Duvarlarımızda Osmanlı’da sık kullanılan kırmızı rengini tercih ettik. Osmanlı döneminde, İznik çinilerinin en gözde rengi olan Turkuazı da tezgâh arkalarında ve raflarda kullandık. Koltuk kumaşındaki motiflerimiz ise Mimar Sinan’ın Bursa Kemeri motifi. Masalarımızda, Selçuklu mimarisinde de sıklıkla kullanılan Mührü Süleyman’ı kullandık. Menülerimizdeki yazı sitilimiz de Tanzimat dönemini yansıtacak şekilde seçildi. Kalıcı ve güzel çalışmalar yapmaya odaklandık. Hafız Mustafa 1864 markası ile özdeşleşecek; anlamı ve hikâyesi olan bir mimari dekorasyon tercih ettik. 157 yıl önceden miras kalan Bahçekapı mağazamız gibi 157 yıl sonraya kültür bırakacağımız birçok mağazamız oldu, bunun için çok mutlu ve gururluyuz” ifadelerini kullandı.

Kâbe Yazısının Emanetçisi

Sirkeci mağazalarında çok özel bir emanete ev sahipliği yaptıklarını anlatan Eren Ongurlar, “Sirkeci mağazamızda Kâbe’nin yaklaşık 3 metre boyunda orijinal yazısı bulunmakta. Biz de bu önemli değeri sergileyerek, mağazamızın koruyucusu olsun istedik. Yine birçok şubemizde el sanatlarıyla yapılan sultanlarımıza ait resimleri konumlandırdık. Bu önemli eserlerin de ev sahipliğini yapmaktan ötürü mutluluk duyuyoruz” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.