Keiretsu Forum Türkiye’den yeni rekor: İlk altı ayda sekiz girişime yatırım

30.06.2021
Keiretsu Forum Türkiye’den yeni rekor: İlk altı ayda sekiz girişime yatırım

4 kıtada faaliyet gösteren dünyanın en büyük melek yatırım ağlarından birisi olan ve 100’den fazla melek yatırımcısı ile Türkiye’nin en büyük ve en güçlü melek yatırımcı ağı Keiretsu Forum Türkiye, 2021 yılında kendi rekoruna imza atarak ilk 6 ayda 8 girişime yatırım gerçekleştirdi. İstanbul ise, Avrupa’da en çok yatırım yapılan 7. şehir oldu.

2021 yılının ilk 6 ayında,  Vaccizone, Rentiva, Tosby Games, Artiox, Easy Cep, HexTechGreen, Yeniben ve Abonesepeti’ne Keiretsu Forum Melek Yatırımcıları tarafından yatırım yapıldığını belirten Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren,Keiretsu Forum Türkiye bugüne kadar bir yılda en fazla 11 girişime yatırım yapmıştı. 2021’de ise yılın ilk yarısını Keiretsu Forum Türkiye olarak 8 yatırım ile kapatarak, bu yılın sonunda geçen yıl kırdığımız kendi rekorumuzu kırmayı hedefliyoruz” dedi.

2021 yılında teknoloji yatırımcılığının hızlı gitmesinin sebebinin pandeminin dijital dönüşümü oldukça hızlandırması ve teknoloji firmalarının gelirlerine de bunun yansıması olduğunun altını çizen Eren, “Bugün NASDAQ’daki teknoloji hisseleri fiyat olarak tarihi zirve rekorlarını kırıyor. Olgun teknoloji firmalarındaki bu ekonomik büyümenin erken aşama teknoloji girişimlerine de yansıdığı aşikâr.” şeklinde konuştu.

Eren, Startups.Watch verilerine göre, Türkiye’de 61 girişim, melekler ve Venture Capital’lerden toplam 509 milyon dolar toplandığını ve ekosistem için yeni bir rekor kırıldığını da belirterek, “Avrupa’da en çok yatırım yapan ülkeler arasında, Türkiye melek ve risk sermayesi; finansal gücü yeterli olmayan yeni girişimlerin, yatırım fikirlerini gerçekleştirmeye olanak sağlayan bir yatırım finansmanı biçimi Venture Capital yatırımlarında ilk çeyrekte 10. sıraya yükselirken, Orta Doğu ve Kuzey’de İstanbul, Avrupa’da en fazla yatırım alan 7. il oldu. Online alışveriş platformu Getir, son yatırım turunda aldığı 555 milyon dolarlık yatırımla 7 milyar 555 milyon dolar değerlemeye ulaştı. Peak and Rollic’in 2020 yılında başarılarının akabinde oyun dikeyindeki hareketliği devam etti. 60 milyon dolarlık yatırımla 15 oyun girişimi rekora ulaştı. Alesta Yatırım ise ilk çeyrekte en çok yatırım yapan kurumsal girişim sermayesi oldu. Öte yandan, 509 milyon dolar tutarındaki yatırımın sadece 3 milyon doları kadın girişimciler tarafından yapılırken, 62 yatırımın yalnızca 7’si kadın girişimcilere yapıldı.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.