Burun ameliyatından sonra tampon kullanmak zorunlu bir şey midir?

28.07.2021
Burun ameliyatından sonra tampon kullanmak zorunlu bir şey midir?

Estetik insanları mutlu ve motive eden en kalıcı uygulamalardan biri.  Pandemi döneminde görüntülü konuşmalarda ve webcam karşısında geçirilen saatlerde insanlar, hiç olmadığı kadar kendi yüzleriyle baş başa kaldı. Estetiğe olan ilgi de arttı. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Timur Batmaz, estetik adaylarını doğru bilinen yanlışlara karşı uyardı.

 

 

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Timur Batmaz, doğru bilinen yanlışları madde madde sıraladı:

 

Burun ameliyatından sonra tampon kullanmak zorunlu bir şey midir?

Tampon kullanımı, operasyonu gerçekleştiren kişiden kişiye değişmekle birlikte bizim operasyonlarımızda tampon kullanma zorunluğumuz yoktur. Bu durum teknikle alakalıdır. Her cerrah kendine en uygun tekniği seçer ve en uygun teknikle ameliyat yapar. Bu anlamda tampon kullanmak bir zorunluluk değildir. Bir zorunluluk olmadığı gibi tampon kullanmamak da bir meziyet değildir. Ancak hastalar tampon kullanımından korktuklarından, yani ağrılı olduğunu düşündüklerinden korkup ameliyattan vazgeçebiliyor. Bizim uygulamaızda ameliyatın ilk 12 saatlik dönemde burun içine minik sünger yerleştiriyoruz. Ertesi gün ise süngerleri çıkarıp silikon aparat takıyoruz, hastanın kendisi de bu aparatı rahatlıkla çıkarıp takabiliyor.

 

Açık teknikle mi ve kapalı teknikle mi ameliyat etmek doğru?

Batmaz; “20 yılın üzerinde açık mı kapalı mı diye tartışılan ama ortak bir noktanın bulunamadığı bir durum bu. İki yöntemin de birbirine göre avantaj ve dezavantajları var. O yüzden “Siz doktorunuzu seçin, ameliyat tekniğini bırakın doktorunuz seçsin” diyoruz. İki yöntemin de birbirine karşı herhangi bir üstünlüğü yoktur.” dedi.

 

Estetikten sonra burnumun ucu düşer mi?

Böyle bir durum yaşanması sanki bir kuralmış gibi doşünülüyor ancak bu bir kural değil. Bir burun o an mevcut olan rotasyonunun yani kalkıklığının altına zaten düşmez. Burun kaldırmak demek dudakla burun arasındaki dar olan açıyı erkeklerde 90, kadınlarda 100 ile 110 derece arasına getirmek demek. Burun ucunun düşmemesi için birtakım yöntemler var, o tedbirler de alınırsa burun ucu düşme rski minimumda tutulur.  Öte yandan yaşlanınca burun ucu düşer. Yerçekimine maruziyet neticesinde yaşlandıkça aşağı doğru sarkma olur bu çok normal.” şeklinde konuştu.

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.