Ofislerde renk seçerken dikkat edilmesi gerekenler

18.08.2021
Ofislerde renk seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ofislerde kullanılan renkler çalışanların motivasyonuna, üretkenliğine direkt etki ediyor. Cosentino ofis tasarlarken kullanılan renk trendlerini açıklıyor.

Ofislerde renklerin konsantrasyonu, üretkenliği ve hayal gücünü doğrudan etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. İş yerlerinde artık alışılmışın dışında renkler kullanılmaya, değişik dekorasyonlar uygulanmaya başlandı. Tüm bunlar yapılırken renk seçimine dikkat edilmesi önem taşıyor. Cosentino ofis tasarlarken ya da yenilerken hangi renklerin kullanılması gerektiği ile ilgili püf noktaları paylaşıyor.

Sakinliğin rengi beyaz

Ofisinde sakinliği arayanların her zaman imdadına yetişen beyaz rengin odaklanmaya yardımcı olduğu söylenir. Beyazın insan üzerindeki etkisi sakinleştiricidir. Böylelikle çalışma performansını artırmaktadır.

Neşeli ortam sarı

Ofis ve çalışma odalarında tercih edilen diğer bir renk ise sarıdır. Güneş ışığının bulunduğunuz yerde bir yansıması gibi olacak sarıyı tercih ederek eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz. Sarı ve tonlarının özellikle canlı sarı tonları daha dinamik ve enerjik bir ortam oluşturmaya yardımcı olur.

Tasarımın rengi turkuaz

Turkuaz renginin hakim olduğu ofislerde de yaratıcılık öne çıkar. Tasarım ve sanat ofislerinde daha fazla kullanılır. Bunun sebebi de turkuazın, gökyüzü ve denizleri anımsatması sebebiyle hayal gücüne etkisi vardır.

Strese karşı mavi

Huzur veren ve tansiyon düşürücü etkisi olduğu bilinen mavi, modern ve yeni tasarlanmış ofislerin gözde rengi arasında yer almaktadır. Mavi renginin daha yoğun olduğu ofislerde sakinlik ve düzen ortamı oluşturma düşünülmüştür. Mavi rengi devamlılık ve motivasyona olumlu etkileri olduğu gözlenir.

Daha fazla aktif olmak için turuncu

Turuncu aktif ve dinamikliği simgeler. Ofislerinde bu rengi tercih edenler daha canlı ve dinamik olurlar. Şirketinizin değeri ile ilgili bir mesaj vermek istiyorsanız turuncu iyi bir seçim olabilir. Turuncu rengi beyaz ile eşleştirildiğinde insanlarda neşeli bir tepkiye neden olabilir. Ofisinizi tek düzelikten kurtarmak ve biraz hareket katmak için turuncuyu tercih ederek alanı aydınlatabilir ve canlandırabilirsiniz.

Rahatlatıcı etkisiyle yeşil

Mavi renk gibi yeşil rengin kullanımı da sakin ve güven verici duygulara ilham olabilir. Yeşil, huzur sağlar ve kişileri sakinleştirir. Bu renk aynı zamanda yaratıcılığı da canlandırır. Dinlendirici ve sakinleştirici özelliğinden dolayı bu rengi bekleme salonlarınızda kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.