Bulut Teknolojisinde DİA Yazılım’ı seçen işletme sayısı yüzde 132 arttı

20.08.2021
Bulut Teknolojisinde DİA Yazılım’ı seçen işletme sayısı yüzde 132 arttı

Pandemiyle birlikte hızla dijitalleşen dünyada bulut teknolojisi de payını aldı. İşletme ve KOBİ’lerin çok daha düşük bütçelerle verimli bilgi teknolojileri hizmetini alabilmenin yolu olan bulut teknolojileri yükselişini sürdürüyor.  İlk kez ticari yazılım kullanan ve bulut teknolojisinde DİA Yazılım’ı seçen işletme sayısı %132 arttı.

Bulut teknolojisine ilginin her geçen gün arttığını belirten, kurumsal yönetim sistemi yazılımları ve bulut teknolojisi avantajı sunan DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, 2021’in ilk 6 ayında 2020’ye göre %50 büyüme kaydettiklerini ve bulut teknolojilerinde ise DİA’yı seçen işletmelerin yüzde 132 arttığını ifade etti.

Onay, “Firmalar uzaktan ya da hibrit çalışma modeline geçebilmek için bulut teknolojisiyle hizmet veren bulut yazılımlara geçmeye devam ediyorlar. Bundan sonra da bulut sistemlerin gelişimleri hızla devam edecek. İşletmeler hızla dijitalleşiyor. İlk kez ticari yazılım kullananlarda pandemi öncesine göre ciddi bir artış yaşanıyor. İlk kez ticari yazılım için DİA‘yı dolayısıyla bulut yazılımı seçen firmalar pandemi öncesi döneme göre %132 arttı. 2021 sonuna kadar bu rakam daha da artacak.” şeklinde konuştu ve ekledi:

Bulut teknolojisinin kullanıcılar için avantajları arasında donanım yatırımı ve güvenliği de bulunuyor. Türkiye teknoloji ve enerji konusunda maalesef dışa bağımlı. 7/24 çalışan bir sunucu çalıştığında KOBİ’ye maliyeti yaklaşık yıllık 2.400 TL. Bulut teknolojisinin getirdiği en önemli avantajlardan biri sağladığı tasarruf. Yerleşik yazılım kullanan bir KOBİ’nin bir donanım, sistem alması, yedekleme sistemi kurması gerekli. Oysa ki işletmeler, DİA’nın donanım yatırımı ile %99’luk bir verimlilik sağlayarak sistem maliyetlerinden de tasarruf edebiliyor. Öte yandan 100 bin KOBİ bulut teknolojisi kullandığı takdirde ekonomiye yıllık 200 milyon TL elektrik tasarrufu sağlarken, 300 milyon dolarlık ilk yatırım donanım maliyeti ve 60 milyon dolarlık yıllık donanım ithalatını da engellemiş oluyor. Bu yüzden işletmeler artık bulut teknolojisini tercih ediyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.