Yemek programları ve sağlıklı yaşam mutfağa ilgiyi artırdı

04.09.2021
Yemek programları ve sağlıklı yaşam mutfağa ilgiyi artırdı

Televizyonlarda artan yemek programları ve sosyal medyadaki hesaplar, her yaş grubundan insanı mutfakla tanıştırdı. Albox Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Sağlam, gençlerin artık daha fazla mutfakta vakit geçirdiklerini belirtirken işlevsel modellerin tercih edildiğini belirtiyor.

Yemek pişirme alanından ziyade artık evlerin yaşam alanları haline gelen mutfağa ilgi de televizyondaki yemek programları ve sosyal medya sayesinde artıyor. Bir de buna pandemi döneminde evde geçirilen süre eklenince özellikle gençler, mutfakta daha fazla vakit geçirmeye başladılar. Pandemi dönemiyle birlikte ev yenileme hizmetleri yüzde 30 oranında artarken mutfaklar da bu rüzgarda yenilendi. Son dönemde mutfaklarını daha işlevsel bir hale getirmek için müşterilerinin kendilerine geldiklerini söyleyen Albox Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Sağlam, tasarım kadar işlevselliğin daha dikkat çektiğini belirtiyor. Dayanıklı malzemesi, 70 kilograma kadar ağırlık kaldıran dolapları, üzerine dokunarak açılıp kapanan çekmeceleri gibi birçok özellikleri sayesinde Albox mutfak modelleri yoğun ilgi görüyor. Pandemiyle birlikte tedarik zincirindeki değişiklik nedeniyle Avrupa pazarına ihracatlarını artırdıklarını belirten Sağlam, Avrupa’da da son dönemde sağlıklı yaşama ilgiden dolayı mutfakta daha fazla vakit geçirildiğini ve bu nedenle de mutfak trendlerinin eskiye oranla daha fazla takip edildiğini sözlerine ekliyor.

NOT:

Osman Sağlam tarafından 1976 yılında kurulan Albox, mutfak ve kapı sektöründe hizmet vermesinin yanı sıra mimari dekorasyon alanında da çözümler sunmaktadır. Yılda 8 bin adet kapı, 4 bin adet mutfak ve banyo dolabı üreten marka, kırılmaz ve patlamaz cam üreticisi Almanya merkezli firmanın Türkiye’deki tek temsilcisi de. Göztepe’de mağazası bulunan Albox’ın Yönetim Kurulu Başkanı ise Olgun Sağlam’dır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.