MENA ve Avrupa’da örnek Melek Yatırım Ağı Keiretsu Forum Türkiye

12.09.2021
MENA ve Avrupa’da örnek Melek Yatırım Ağı Keiretsu Forum Türkiye

Dünyanın en büyük melek yatırım ağı olan ve 4 kıtada 56 ülkede bulunan Keiretsu Forum’un Türkiye ofisi, MENA ve Avrupa bölgesinin en aktif ağlarından biri olma özelliğini taşıyor. Geçen yıl Mart ayı sonrası 9 ayda 11 girişime yatırım yapan Keiretsu Forum Türkiye, 2022’de 20’nin üstüne yatırım yapmayı hedefliyor.

Keiretsu Forum Türkiye Başkanı Hulusi Berik, merkezi San Francisco’da bulunan Keiretsu Forum’un, toplam 3 binin üzerinde akredite lisanslı melek yatırımcısı olduğunu ve bugüne kadar global olarak bini aşkın girişime toplamda 900 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştiğinin altını çizerek, “Keiretsu Forum Türkiye olarak, MENA ve Avrupa bölgesinin en aktif ağları arasındayız. Yaptığımız toplantılarla, girişimcilere yatırımcı bulmamız, yatırımcıları girişimcilerle tanıştırma konusunda geliştirdiğimiz becerimizle, kurumsal yatırımcılara ürünlerimizle MENA ve Avrupa ağlarına örnek olarak gösteriliyoruz. Global içindeki Türkiye’deki yatırım miktarımız parite etkisiyle daha küçük kalıyor, ancak işi ele alış biçimimiz kaliteli girişim ve iyi yatırımcı bulma çalışmalarımızla Türkiye’nin farklı bir yeri var” dedi.

Berik, “Doğru girişimi geri çevirmeyiz, alan ayırt etmiyoruz. Ama son yıllarda ağırlıklı olarak deep tech, IoT, mobil oyunlar, pazaryeri, teknolojik ürünler ve blockchain gibi konularda başvurularla karşılaşıyoruz. Girişimcilik sorundan beslenen bir sektör, bir sorun çıkacak ki girişimci çözüm üretecek. Bu çerçevede baktığımız zaman pandemi süreci 3 ana dalı netleştirdi: İlk olarak on demand yani talebe bağlı girişimler öne çıktı. Özellikle online market teslimat girişimleri çok belirgin şekilde yükseldi. Öte yandan evde çok zaman geçirildiği için oyun sektöründe önemli gelişme oldu. Konsol oyunlarında değil de hyper casual dediğimiz yani mobil telefonlardan oynanan, mantığı çok basit bir veya iki oyun mekaniğine dayanan, sürekli kendini oynatmayı amaçlayan sade oyun sektörüne çok ciddi yönelim oldu” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.