Özgün algoritmaya sahip yerli Robo-Danışman Magnus’a 420 bin Dolar yatırım

13.09.2021
Özgün algoritmaya sahip yerli Robo-Danışman Magnus’a 420 bin Dolar yatırım

Robo Danışmanlık ve Portföy Optimizasyon şirketi Akıllıfon, Magnus adıyla yoluna devam ederken, IstCapital B.V. liderliğinde Qatar Development Bank (QDB) ve Alima Ventures B.V.’den 420 bin Dolar yatırım aldı.

2008 global finansal krizde ortaya çıkan ve bugün 450 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Robo danışmanlar, dünyada yaklaşık 3 Trilyon Dolar fonu yönetiyor. Kendi geliştirdiği yapay zekaya dayalı algoritma ile finansal kuruluşlara portföy oluşturma ve yönetme hizmeti veren Akıllıfon, yurt dışındaki faaliyetleri ve yeni ürünleri sebebiyle kimliğini de tamamen yeniledi. Akıllıfon, artık yoluna yepyeni bir kimlikle, Latince’de büyük, yüce anlamına gelen Magnus adıyla devam edecek.

Herkes için Profesyonel Yatırım Danışmanlığı

İlk yatırımını 2020 yılının Aralık ayında Lima Ventures’tan alan, API ve SDK çözümlerinin yanında web ve mobil tabanlı çözümler de sunan Magnus, IstCapital B.V. liderliğinde Qatar Development Bank (QDB) ve Alima Ventures B.V.’den 420 bin dolar yatırım aldı. Magnus aldığı yatırımla, profesyonel yatırım danışmanlığı hizmetini tüm yatırımcılara yayarak bu hizmetlerin ulaşılabilirliğini artırmayı hedefliyor.

Akademik Çalışmadan Global Girişime

Magnus, kurucu ortaklardan Dr. Esra Ulaşan’ın NC State University’de Prof. Dr. Mehmet Caner ile yaptığı akademik çalışmalar sırasında ortaya çıkarak gelişirken, girişimci Ercan Gümüş ve Prof. Dr. Özlem Önder’in de bulunduğu 4 kurucu ortağının yanında yazılım ekibiyle birlikte toplamda 8 kişilik bir takımdan oluşuyor.

Yurt içi ve global pazarda büyük bir açık kapanacak

Magnus’un birbirini tamamlayan, enerjisi ve bilgisi yüksek bir ekip ile makine öğrenmesini çok doğru ve eşsiz şekilde kullanan bir algoritmaya sahip olduğunu belirten Istcapital Yönetim Kurulu Başkanı Naci Topçuoğlu, “Sunduğu inovatif ve eşsiz çözümler ile global pazarda ve yurt içinde büyük bir açığı kapatacağına, Türkiye’deki fintech ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunacağına inanıyorum” derken;

Lima Ventures ve Alima Ventures B.V. kurucu ortağı Ahmet Argun ise; “Fintech ekosistemindeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Robo danışmanlık alanında MENA bölgesinde büyük bir fırsat olduğu aşikar. Magnus ekibinin geçtiğimiz 1 yıllık performansına baktığımızda bölgenin lider robo danışmanlık girişimi olacağına inancımız tam” şeklinde konuştu.

Yeni yatırım ile yurt dışında süren operasyonlar genişletilecek

Sürekli gelişen algoritması ve uluslararası geçerliliği olan yöntemler kıstas kabul edilerek performans karşılaştırmaları ile kendilerini bir Ar-Ge İnovasyon firması olarak tanımlayan Magnus, aldıkları yeni yatırım ile yurt dışında süren operasyonlarını genişletmeyi ve yeni entegrasyonlarla Türkiye’deki varlıklarını güçlendirmeyi hedefliyor.

 

Özgün Algoritmasıyla Fark Yaratıyor

Magnus algoritması, sunduğu önerileri hesaplarken yatırımcıların risk profili, beklentileri ve kısıtları doğrultusunda optimal varlık dağılımı sağlıyor. Portföyleri anlık olarak izleyen ve yöneten robo danışmanlık teknolojisi ile Magnus, finansal kuruluşlara ve yatırımcılara algoritmalara dayalı fon, fon sepeti oluşturma ve yönetme hizmeti veriyor. Hizmetlerine sektörün ihtiyaçlarına yönelik farklı çözümler de üreten girişim, robo danışmanlık hizmetlerinin yanında makro beklentiler modülü, öngörüler ve haber analizi gibi farklı ürün seçenekleri de sunuyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.