Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması başladı

14.09.2021
Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması başladı

13-17 Eylül tarihleri arasında Kocaeli Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde gerçekleşen 4. Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması başladı.

Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’21 kapsamında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilişim Vadisi ve HAVELSAN işbirliğiyle bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması 13 – 17 Eylül tarihleri arasında Kocaeli Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde gerçekleşecek.

Katılımcıları otonom araç teknolojileri alanında özgün tasarım, algoritma ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmaya teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma Özgün Araç ve Hazır Araç olmak üzere iki farklı kategoriden oluşuyor. Özgün Araç kategorisinde takımlardan A’dan Z’ye bütün araç üretimini ve yazılımını yapmaları beklenirken, Hazır Araç kategorisinde katılımcılardan TEKNOFEST tarafından sağlanan otonom araç platformlarında yazılımlarını çalıştırmaları isteniyor.

Lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencilerin ve mezunların bireysel veya takım halinde katılabildiği yarışmada finalistlerden her iki kategori için de geçerli olan gerçek bir pist ortamında otonom olarak çeşitli görevleri yapmaları bekleniyor. Otonom sürüş algoritmalarının geliştirilmesi hedefiyle düzenlenen yarışma kapsamında takımlar, Ön Tasarım Raporu (ÖTR), Ön Tasarım Sunumu, Kritik Tasarım Raporu (KTR) ve Araç Test Videosu olmak üzere 4 farklı aşamada değerlendiriliyor.

Özgün Araç kategorisinde birincilik ödülü 75 bin TL, ikincilik ödülü 50 bin TL, üçüncülük ödülü 35 bin TL olacak. Hazır Araç kategorisinde ise birinci olan takım 40 bin TL, ikinci olan takım 30 bin TL, üçüncü olan takım 20 bin TL ödülün sahibi olacak.

Özgün Araç kategorisinde 84, Hazır Araç kategorisinde ise 70 takım olmak üzere toplamda 154 başvurunun olduğu yarışmada Özgün Araç kategorisinde 24, Hazır Araç kategorisinde 7 araç yarış alanına gelmeye hak kazandı. Ödül alacak takımlar TEKNOFEST’21’de ödüllerine sahip olacak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.