İnternetten yapılan yılbaşı alışverişlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir ilk üçte

28.12.2021
İnternetten yapılan yılbaşı alışverişlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir ilk üçte

 

Yeni yıla girmeye sayılı günler kala e-ticaret hızına hız katmaya devam ediyor.  Bu yıl yılbaşı ağacı satışlarında 3 kat, dekorasyon ürünlerinde 2 kat artış görülürken, en çok yılbaşı alışverişi yapan iller İstanbul, Ankara ve İzmir oldu.

 

IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, “Yeni yıla yaklaştığımız bugünlerde yılbaşı alışverişini internetten gerçekleştiren iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli olurken bu yıl sıralamada öne çıkan iller ise Antalya, Adana, Balıkesir ve Gaziantep oldu. Bu yılki internet alışverişlerinde ise yılbaşı ağaçlarında 3 kat, dekorasyon ürünleri satışında ise 2 kat artış yaşandı. Bu alanda hizmet veren mağaza kategorileri bu ay cirosal olarak en çok büyümeye sahip olan sektörler olacak.” dedi.

 

Yılbaşı alışverişlerinin %58’inin taksitle yapıldığını belirten Özkara; “Bu dönemde diğer öne çıkan sektörler gıda, atıştırmalıklar, kuruyemişler, hediyelik eşya, aksesuar, çorap ve iç çamaşırı oldu. Teknoloji tarafında ise akıllı bileklik, kulaklık gibi teknolojik ürünler ön planda yerini aldı.” dedi.

 

Özkara son olarak; “2021, e-ticaretin yıllık perakende içerisinden aldığı payı yüzde 20’nin üzerinde bitirdiğimiz ilk yıl olacak ve 2022’de büyüme hızla devam edecek.” şeklinde konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.