İşitsel rehabilitasyon ile çocuğunuzun sesine özleminiz bitiyor

24.03.2022
İşitsel rehabilitasyon ile çocuğunuzun sesine özleminiz bitiyor

 

İleri derecede işitme kaybı bulunan çocukların, duyması da konuşması da mucize değil. Koklear implant ile yaşıtları gibi işitebilen çocuklar, rehabilitasyon ile duyduklarını anlamaya ve konuşmaya başlıyor. Çocuklarının sesine hasret olan aileler, evlatlarının yaşıtlarına her konuda yetiştiğini görerek çifte sevinç yaşıyor. Ailesinin sesini duyan çocuklar, öz güvenli bireyler olarak topluma karışıyor. Anne babanın çocuğunun sesine, çocuğun ise ailesinin sesine özlemi bitiyor.

 

Özel Batman Ses Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdürü Yusuf Yiğitalp, işitme kayıplı bireyler için, rehabilitasyon eğitiminin şart olduğunu söyledi. Duymaya başlayan işitme kayıplı bireylerin ihtiyacına ve gelişim düzeyine uygun işitsel rehabilitasyon programlarına en kısa sürede başlaması gerektiğini belirten Yusuf Yiğitalp, şöyle konuştu: “Rehabilitasyon desteği ile işitme kayıplı bireyler duydukları sesleri farketmeye, anlamlandırmaya ve konuşmaya başlıyorlar. Gelişim basamaklarında, destek almamış bireyler ile rehabilitasyon desteği alanları karşılaştırdığımızda, aralarında büyük uçurum olduğunu gözlemliyoruz. Rehabilitasyon ile özellikle erken dönemde koklear implant uygulanan çocuklarımızın yaşıtlarıyla benzer gelişim gösterdiğini görüyoruz.”

 

‘Öz güvenli bireyler olarak sosyal hayata katılıyorlar’

2013 yılından bu yana Batman’da işitme ve konuşma alanında rehabilitasyon hizmeti verdiklerini anlatan Yiğitalp, şunları söyledi: “Merkezimizde ağırlıklı olarak işitme kayıplı çocuklara eğitim veriyoruz. Eğitimlerimizle çocuklarımızın sosyal hayata öz güvenli bireyler olarak katılmalarını amaçlıyoruz. ‘Çocuğum beni anlayabilecek mi, konuşabilecek mi?’ diye, bize başvuran birçok gözü yaşlı aile, rehabilitasyon süreci tamamlanırken ‘Hocam bu çocuk hiç susmayacak mı!’ diyerek, tatlı bir şikayetle mutluluğunu dile getiriyor. Ne mutlu bize ki bu sonuçla sık sık karşılaşıyoruz.”

 

‘Devlet 8 saat bireysel, 4 saat grup dersi desteği veriyor’

Yusuf Yiğitalp, rehabilitasyon eğitiminde devletten destek almanın mümkün olduğunu ve izlenmesi gereken yolu, şu şekilde anlattı: “Öncelikle yetkili hastanelerin sağlık kurullarından Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER) alınmalı. Bu raporu değerlendiren, il/ilçelerdeki Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM), uygunluğa göre kendi raporlarını veriyor. RAM raporu sayesinde devlet destekli rehabilitasyon eğitimine başlanılabiliyor. RAM raporu ile bireylerin ayda 8 saat bireysel, 4 saat grup dersini devlet karşılıyor. RAM değerlendirmesinin dışında, merkezimizde detaylı değerlendirmeler yapıyoruz ve ihtiyaca uygun eğitim programı oluşturuyoruz.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.