Kültürel geçmişin izleri tasarımlara yansıyor

04.04.2022
Kültürel geçmişin izleri tasarımlara yansıyor

Dünyanın en ünlü mobilya ve dekoratif ürünler tasarımcıları arasında “kraliçe” olarak anılan ünlü İtalyan tasarımcı Patrizia Moroso, Türkiye’de 10 yılı geride bırakan lüks mobilya mağazası diseño’nun davetlisi olarak İstanbul’a geldi.

Dünyaca ünlü İtalyan tasarım ve mobilya markası Moroso’nun Kreatif Direktörü Patrizia Moroso, birçok global tasarım devi markalarını bir araya getiren diseño’nun Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’ndeki showroomunda gerçekleşen buluşmada; mobilya ve aksesuarda yeni trendler ile üretimde “Renkler ve Materyaller” konusundaki görüşlerini aktardı. Sektörün farklı alanlarındaki profesyonellerle gün boyu süren buluşmalara; Moroso Türkiye Temsilcisi Design-Link ile birlikte,  tasarımcılar, iç mimarlar ve sektör temsilcileri de katıldı. “

Divan’dan “Mezze’ye”

Patrizia Moroso, diseño’daki buluşmada yaptığı konuşmada; özellikle döşemeli mobilya ürünlerinde doğanın renk harmonilerini tercih ettiğini, markaları için özel kumaşlar üretildiğini ve böylece modern tarzı ürünlerine yansıttığını belirtti. Patrizia Moroso, mobilyada yeni trendler, tasarım yaklaşımı, renkler, gelecek trendleri hakkında da bilgiler vererek şunları söyledi;

“Doğadan etkilendiğimiz kadar kültürel geçmişleri de tanıyarak bunları tasarımlarımıza yansıtıyoruz. Örneğin sehpa tasarımında bir ürünümüzün ismi harem. Haremdeki motifleri sehpaya taşıdık. Bir kanepemizin adı da Mezze. Bu da eski Türk evlerindeki divan’dan geliyor. Devasa dünya fayı olan Büyük Rift Vadisi’nin manzarasından, taç yaprakların hücresel oluşumundan, ışıklar ve gölgelerle tıpkı bulutların bir araya gelmesi gibi çok sayıda doğa olayını da koleksiyonlarımıza yansıtıyoruz. Tasarımlarımıza vizyoner görüşünü de aktararak onları adeta bir sanat eserine dönüştürüyoruz.”

Pandemi döneminde mobilya satışları arttı…

 

diseño kurucusu Yalçın Gülen de yaptığı konuşmada, 30’a yakın markayı temsil ettiklerini ve satış anlamında Moroso marka ürünlerinin ilk sırada olduğunu belirterek “diseño olarak temsil ettiğimiz markalarla bu alanda Avrupa’da nadide mağazalarından biriyiz. Çok geniş bir ürün yelpazesi olan diseño şu anda Türkiye’de ithal mobilya, aydınlatma ve aksesuar mağazası olarak ilk 3’te yerini almıştır.

Pandemi süreciyle herkesin eve dönmesiyle birlikte mobilya-dekorasyon sektöründe de bir ivmelenme yaşandı.  Satışlar arttı, sektör büyüdü. diseño’nun satışlarına baktığımızda da bunu görüyoruz. Pandemi süresince bir önceki yıla göre satışlarımız yüzde 44 artış gösterdi. Trendleri belirleyici bir marka olan Moroso ürünlerine de bu paralelde ilgi yoğunlaştı.  Moroso son derecede konforlu ürünler üretiyor ve en büyük özelliklerinden bir tanesi bütün kanepelerin ve koltukların kılıfının çıkartılıp yenilenebilir, yıkanabilir, temizlenebilir olması. Bu da diğer markalara göre fark yaratıyor” dedi.

Gülen, Moroso’nun başarısının temelinde Avrupa’nın en tanınmış, konusunda en başarılı tasarımcılarıyla çalışmasının yattığını da belirterek şunları söyledi:

“Patrizia Moroso çok iyi bir orkestra şefi. Sanat konusuna çok ilgili olduğu için kullandığı kumaşlar ve tasarım anlayışında sanatsal bir yaklaşımı var. Çalıştığı tasarımcılarla birlikte üretimde teknolojiyi en üst düzeyde kullandı ve bunların hepsini çok doğru bir şekilde birleştirip Moroso’yu markalaştırdı. Moroso, İtalyan bir aile şirketiyken uluslararası ve dünyaca bilinen bir marka ortaya çıktı. Patrizia Moroso, vizyoner bir tasarımcı. Daha yolun başındaki yetenekleri keşfetmiş, bünyesine katmış ve tasarımcılarla iş birlikleri yapmıştır. Bunlar arasında; PatriciaUrquiola, Ron Arad, Tord Boojante, Alfredo Haberli ve Johannes Thorpe  ilk akla gelen isimler.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.