E-ticaret Ramazan ayında yüzde 60 büyüyecek

18.04.2022
E-ticaret Ramazan ayında yüzde 60 büyüyecek

Ramazan ayında alışveriş uygulamalarının çok fazla kullanıldığını belirten IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, Ramazan sonuna kadar e-ticarette yüzde 60 büyüme beklediklerini açıkladı.

Geçen yılın ramazan ayı ile bu yılın Ramazan ayı arasındaki en büyük farkın artık normal hayata geçilmesi olduğunun altını çizen IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, “Geçen sene pandemiden dolayı kapanma vardı. 2020 Nisan Ayının sonlarından 17 Mayıs’a kadar Ramazan ayında kapanmanın da etkisiyle ticaret üzerinde pozitif büyüme yaşandı. Bu yıl ise rakamsal olarak %60 oranında bir büyüme öngörüyoruz. Bunun büyük bir bölümü enflasyon etkisiyle gerçekleşecek. Fakat sipariş sayılarına baktığımızda %20’ye yakın bir büyüme göze çarpıyor.” dedi.

Ramazan’da e-ticarette en çok ilgi çeken kategorilerin elektronik, gıda, tekstil ve moda olduğunu da sözlerine ekleyen Özkara, “Ramazan ayında alışveriş uygulamaları çok fazla kullanılıyor. Bayramın da yaklaşmasıyla otel, tatil rezervasyonlarında da hareketlilik başladı. Normalde alışveriş saatlerinden farklı olarak ramazan aylarında iftar öncesinde saat 16.00 – 19.30 arası yoğun bir internet kullanımı ve ürün araştırması oluyor. Bu yoğunluk aynı şekilde iftar sonrasında da devam ediyor. Ramazan e-ticaret yapan işletmelerin satışlarını artırması için bir fırsat.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.