Hindiba kökü lifleri bağırsak fonksiyonunu güçlendiriyor

02.09.2022
Hindiba kökü lifleri bağırsak fonksiyonunu güçlendiriyor

Meta analizlerle yapılan yeni bir sistematik kaynak taraması, hindiba kökü lifi alımının (günde 3 gr’dan başlayarak) bağırsak mikrobiyomundaki Bifidobakterilerin tüm yaş gruplarında önemli ölçüde gelişimini arttırdığını ve bağırsak fonksiyon parametrelerini iyileştirdiğini göstermektedir.
( Bu araştırma Dávid U. Nagy ve arkadaşları[i] tarafından yürütülmüştür. ) Hindiba kökünden elde edilen inülin tipi fruktanların bağırsak mikrobiyotasındaki Bifidobakteri bolluğuna ve sağlıkla ilgili sonuçlara etkisini araştıran randomize kontrollü çalışmalara dayalı bu türdeki ilk çalışmadır.

Bilimsel kanıt hiyerarşisinde en güçlü metodoloji olarak kabul edilen meta -analizler ile sistematik derlemeye toplam 2.495 katılımcı ile 50 insani müdahale çalışması dahil edilmiştir. Bu çalışmalar, Cochrane Handbook for Systematic Reviews and Interventions [ii] El Kitabı yönergelerine bağlı kalarak yapılan kapsamlı bir kaynak arama ve inceleme sürecine bağlı kalarak seçilmiştir. Bu araştırma, hindiba kökünden köken kaynağı olarak türetilen inülin, oligofruktoz ve bunların kombinasyonlarının, Bifidobakterilerin seçici büyümesini arttıran bir bifidojenik faktör olarak hareket ettiğini kanıtlamıştır. Meta analizlerle yapılan bu sistematik inceleme, hindiba kökü lifinin ISAPP (International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics) prebiyotik tanımına uyan bir prebiyotik olduğunu da göstermektedir.

Araştırmacılar ayrıca hindiba kökü liflerinin bifidojenik etkilerinin bağırsağın düzenli çalışmasına yardımcı olduğunu bildirmişlerdir. Bu, sağlıklı yetişkinlerde artan dışkılama sıklığı ve sağlıklı bebeklerde ve çocuklarda daha yumuşak dışkılar ile doğrulanmıştır.

Bulgular hakkında yorum yapan BENEO Ruhsatlandırma İşleri ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko şunları söyledi: “Meta analizlerle bu ayrıntılı ve önemli sistematik incelemenin yapılmış olmasından son derece memnunum. En nitelikli bilimsel kanıt metodolojisini takip eden bu çalışmada, hindiba kökünden elde edilen inülin tipi fruktanların prebiyotik etkisi doğrulanmaktadır. Yine hindiba kökü liflerinin bir kişinin günlük diyetine entegre edilmesinin, Bifidobakterileri ve dolayısıyla bağırsak mikrobiyomlarını desteklediğini ve aynı zamanda en gencinden en yaşlısına kadar bağırsak işlevlerini iyileştirdiğini göstermektedir.”

BENEO’nun prebiyotik lifleri, Orafti® İnülin ve Oligofruktoz, inülin tipi fruktanlardır. Suni veya kimyasal olarak yapılan diğer bazı liflerin aksine, yumuşak bir sıcak su ekstraksiyon yöntemi ile hindiba kökünden türetilen doğal, GDO’suz, temiz etiketli prebiyotik liflerdir. Ulusal yasalara göre, bebek maması da dahil olmak üzere çok çeşitli yiyecek ve içecek uygulamalarında kullanılabilirler. Kanıtlanmış prebiyotikler olarak hindiba kökü lifleri (inülin, oligofruktoz) sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasını destekler ve Bifidobakteriler gibi yararlı mikroorganizmaların bağırsakta gelişmesine özellikle yardımcı olur. Hindiba kökü lifleri, bu iyi mikroorganizmalar için tercih edilen besinlerdir ve dolayısı ile gelişmelerine ve çoğalmalarına yardımcı olur. Kalın bağırsakta bakteriyel metabolizmanın artması nedeniyle bağırsakta düzenlilik meydana gelir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.