Türkiye’den Japonya’ya yapılan tarım ekipmanı ihracatının yüzde 25’i Yanmar Türkiye’den

13.09.2022
Türkiye’den Japonya’ya yapılan tarım ekipmanı ihracatının yüzde 25’i Yanmar Türkiye’den

Yanmar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Erdoğan Shoshi, Türkiye’den Japonya’ya yapılan tarım ekipmanı ihracatının %25’inin Yanmar Türkiye’den gerçekleştiğini belirterek, 2022 sonuna kadar ihracat rakamlarının 110 milyon TL’ye ulaşacağını açıkladı.

Tarım makineleri sektöründe 2022 yılı Ocak-Nisan dönemindeki ihracat, 2021 yılı seviyesine göre yüzde 4,4 artarak 8 milyar TL seviyesine yükseldi. Bu verilerle tarım makineleri sektörü, genel makina ihracatı sektörleri sıralamasında 22 sektör arasında 5. sırada yer aldı. Bu rakam Ocak-mart döneminde ise 7 milyar TL seviyesindeydi.

2022 sonuna kadar ihracatımız 110 milyon TL olacak

Yanmar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Erdoğan Shoshi, Türkiye’den Japonya’ya yapılan ihracatın yüzde 25’inin Yanmar Türkiye’den gerçekleştiğinin altını çizerek, “2020’de ilk ihracatımız 9 Milyon TL olarak sadece Japonya’ya gerçekleşiyordu. 2021’de bu rakam 6 katı artarak 55 milyon TL’ye yükseldi, 2022 sonuna kadar ise 110 milyon TL olacak. Önce Japonya’da ihracat rakamlarımız çok arttı ve Japonya’dan sonra Tayland, Vietnam, Filipin ülkeleri bizim ihracat rakamlarımıza büyük katkı sağladı. Önümüzdeki yıl bu rakamlara Avrupa ve Amerika da dahil olacak.” dedi.

İhracatta Yanmar Türkiye olarak 2022 Temmuz’da bir rekor kırdıklarını belirten Erdoğan Shoshi; “Yükselen bir ihracat grafiğimiz var. 2019’da yaklaşık 30-40 bin TL mertebesinden bugün 110 ila 180 milyon TL’ye koşan bir firma olduk.” dedi.

YTAgri markamız Türk üreticilerimize destek sağlıyor

Yanmar Türkiye olarak ihracat yapabilmek için Türkiye’deki üreticiler ile görüşüyoruz ve ürünlerin yurtdışına ihraç edilebilmesi için belirli kalite kontrol standartlarından geçiriyoruz. Bu makine ve ekipmanları Japonya başta olmak üzere Uzak Doğu Asya, Avrupa, Brezilya ve Amerika’ya ihraç ediyoruz. Hem Türkiye ekonomisine hem de üreticilere katkı hedefiyle yola çıktık. Öte yandan tarım ekipmanları çok geniş bir ürün yelpazesi. Yanmar traktörlerin satıldığı piyasalara ve ülkelere Yanmar traktöre takılacak ekipmanlarını tedarik ediyoruz. Traktörlerin arkasına takılan toprak işleme segmentindeki ekipmanlar, ot grubu ve hasat makineleri en çok ihraç edilen ürünlerimiz.” şeklinde konuştu.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.