Finish göller ve çevresindeki yaşamı kurtarmaya davet ediyor

16.09.2022
Finish göller ve çevresindeki yaşamı kurtarmaya davet ediyor

Türkiye’nin suyunu korumayı misyon edinen, lider bulaşık makinesi deterjanı Finish, “Yarının Suyu” projesinin 4. yılında “Benim Mirasım Su” diyerek bu kez Türkiye’nin gölleri ve çevresindeki yaşama dikkat çekiyor. “Yarının Suyu” hareketinin yeni adımı olan “Benim Mirasım Su” kampanyasında bir kez daha kamera karşısına geçen Kıvanç Tatlıtuğ, Anadolu kültüründe Allı Turna adıyla bilinen ve bir süredir yaşam alanları tehdit altında olan flamingoları kaybetmemek için suyumuza sahip çıkmaya davet ediyor.

Finish’in 2019 yılında başlattığı ve geri dönüşü olmayacak şekilde su sıkıntısı yaşama riski artan ülkemize çağrı yaptığı “Yarının Suyu” projesinde yeni bir adım daha atıldı. Su elçisi Kıvanç Tatlıtuğ’un bir kez daha yer aldığı projenin 4. yılında “Benim Mirasım Su” kampanyası ile karşımıza çıkıyor. Kampanya filmi, gelecekten bir kesit sunuyor. Tuz Gölü’nde yaşayan flamingoların, Anadolu kültüründeki adıyla Allı Turnaların hikayesini oğluna anlatan Tatlıtuğ, gelecek nesillerin de flamingoları ve su havzalarında yaşayan diğer canlıları görebilmesi için herkese bir çağrıda bulunuyor.

Gelecek nesillere bırakılabilecek en temel mirasın su olduğunu ifade eden Su Elçisi Kıvanç Tatlıtuğ, bunun için evlerdeki muslukları kapatarak işe başlamak gerektiğinin altını çiziyor.

Finish de kampanyanın merkezinde yer alan, herkesin geleceği ve çocuklarımız için en önemli mirasın su olduğuna vurgu yaparak bugünden adım atmaya çağırıyor.

2019 yılında evlerden başlayarak su tasarrufu konusunda farkındalık yaratan, bulaşıkları sudan geçirmeyi bırakırsak her yıkamada 57 litre su tasarruf edileceğine vurgu yapan Finish, bugüne kadar 6 milyondan fazla evdeki davranış değişikliği sayesinde 27 milyon ton suyu kurtardı. 233 farklı kuş türünün göç rotası üstündeki Kuyucuk gölünü kurtarmak amacıyla başlatılan projede, tamamen kuruyan göle can suyu getiren ve göçmen kuşların geri dönmesini sağlayan Finish, şimdi de “Benim Mirasım Su” diyerek gelecek nesilleri Allı Turna ile tanıştırmayı amaçlıyor.

Kıvanç Tatlıtuğ’un Allı Turnam türküsünü seslendirdiği kampanya kapsamında bir de gelecek nesillere ulaşacak sesli kitap yayınlandı. Çocuklara su tasarrufu ve doğal habitatları koruma içgüdüsünü aşılamak amacıyla Allı Turnayı temsil eden Tuzlu’nun hikayesini anlatan sesli kitaba, yarınınsuyu.com ve spotify’dan ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.