Suyun güvenli kullanımı için su deposu tercihinde standartlara dikkat

06.10.2022
Suyun güvenli kullanımı için su deposu tercihinde standartlara dikkat

Sürdürülebilir bir dünya için temiz su kaynaklarının doğru bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Çünkü depolandıktan sonra kalitesi bozulan suda; insan sağlığını ve endüstrilerdeki üretim kalitesi ile verimliliği tehdit eden mikroorganizmalar oluşabiliyor. Bu nedenle yaşam alanlarında, endüstride ve tarımsal sulamada kullanılan temiz suyun güvenli bir şekilde depolanması gerekiyor.

Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, güvenli su kullanımı için su deposu seçiminde önemli bir satın alma kriteri olan “ulusal ve uluslar arası standartlara” dikkat çekiyor.

İnsanlar için hayati önem taşıyan temiz su, endüstride ve tarımdaki verimliliğin sağlanmasında da kritik rol oynuyor. Ancak ülkemizde yaygın olarak kullanılan geleneksel su depoları, aşırı sıcak ve aşırı soğuklarda dış ortam şartlarından etkilendiği için suyun kimyasal yapısını bozabiliyor. Bu nedenle suyun güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için doğru depolama sistemlerinde muhafaza edilmesi gerekiyor.

Belediyelere büyük sorumluluklar düşüyor

Suyun güvenli kullanılması noktasında belediyelere büyük sorumluluklar düşüyor. Çünkü su, yaşam alanlarına ulaşmadan önce belediyeler tarafından tedarik edilip, depolanıyor. Ancak suyun güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi belediyelerle de sınırlı kalmamalı. Belediyelerin depolama tesislerinden; evlerimize, işyerlerimize, okullara, hastanelere ve daha birçok yaşam alanına ulaşan suyun da güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu noktada da ev sahiplerine, site yönetimlerine ve işletmelere önemli roller düşüyor.

Suyun kimyasal yapısını bozuyor

Çünkü yaşam alanlarında yaygın olarak kullanılan betonarme depolarda zamanla oksitlenme ve korozyon oluşabiliyor. Depoda oluşan bu deformasyonlar ise hem suyun kimyasal yapısını bozuyor hem de deponun kullanım ömrünün kısalmasına neden oluyor.

Ulusal ve uluslar arası standartları karşılamalı

İçme ve kullanma suyunun; güvenli bir şekilde depolanması, suyun depolandıktan sonrakalitesinin bozulmaması ve insan sağlığını tehdit edebilecek mikroorganizmalar oluşturmayacak şekilde muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu nedenle başta belediyeler olmak üzere, evlerde, işyerlerinde, okullarda, hastanelerde ve daha birçok yaşam alanında kullanılacak su depolama sistemlerinin; ulusal ve uluslar arası standartları karşılaması büyük önem taşıyor.

Su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor

Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, “GRP Modüler Su Deposu” teknolojisi ile depolanan suyu, kalitesini bozmadan, uzun yıllar güvenli bir şekilde muhafaza ediyor. Yüksek mühendislik malzemesi olarak tanımlanan ve SMC olarak adlandırılan “cam elyaf takviyeli kompozit malzeme” ile üretilen GRP su depoları, geleneksel sistemlerden farklı olarak; aşırı sıcak ve aşırı soğuk dış ortam şartlarından etkilenmiyor. GRP panellerin pürüzsüz yüzey yapısı ve cam elyaf içeriği nedeniyle UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın olduğu için su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor.

Her GRP Su Deposu aynı kalite ve standartlarda üretilmiyor

Ancak Ekomaxi uzmanları, her “GRP Su Deposu”nun aynı kalite ve standartlarda üretilmediğinin, marka tercihi yapılırken sistemin, ulusal ve uluslar arası standartlara uygunluğuna dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

WRAS tarafından tescillenmeli

Ekomaxi uzmanları, “GRP Su Deposu Sistemi” tercihinde dünyada içme suyu kalitesinin ölçüm ve kontrol standartlarını belirleyen WRAS (Water Regulations Advisory Scheme) belgesinin önemli bir satın alma kriteri olduğunu vurguluyor. Ancak ürünün hangi derecelendirme sınıfı ile belgelendirildiğine dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye’de kullanılan bazı GRP panellerde depolanan su, 23 0C’ye kadar sağlıklı kalabiliyor. Ekomaxi ise üretimde yakaladığı yüksek standartlar ile yurt içinde bu oranı 27 0C daha arttırarak 50 0C’ye çıkarabilen tek firma olma unvanını taşıyor. WRAS belgesi ve bu kapsamda GRP panelin sunduğu sıcaklık değeri, önemli bir satın alma kriteri olarak kabul ediliyor.

GRP paneller, TSE 13280-2001 standartlarına uygun olmalı

Ayrıca GRP paneller, TSE 13280-2001 standartlarına bağlı olarak; opaklık testi (TS EB ISO 7686), su absorbsiyon testi, ısı altında bozulma sıcaklığı (Heat Distortion Temparature) (HDT ISO75-3) testi, barcol sertlik testi (ASTM D 2583), darbe dayanım testi, deformasyon testi ve panel basınç testine tabi tutuluyor. Basınç testinde; üretilen paneller, kullanım yerlerinde maruz kalacağı basınç değerlerinden 4 kat daha fazla bir basınca tutularak, son kontrol testleri yapılıyor. Bu testleri başarıyla geçen “ Ekomaxi GRP Su Depo”ları, minimum 50 yıl süren ekonomik ömürleri boyunca güvenli su depolama imkânı sunuyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.