Tiny Home Show ve Karavan Show Eurasia başlıyor

19.10.2022
Tiny Home Show ve Karavan Show Eurasia başlıyor

Mobil evler, konteyner, bungalov, karavan, çadır, kamp ekipmanları, çelik ve ahşap prefabrik ev modellerinin sergileneceği Tiny HomeShow ve Karavan Show Eurasia fuarları 19 Ekim Çarşamba günü açılıyor. Fuarlar 19-23Ekim 2022 tarihlerinde 5 gün boyunca 10.00-20.00 saatleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. Fuar organizatörü BİFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Çetin “İnşaat maliyetleri yükseldi, konut pahalı, yaşam alanları gün geçtikçe küçülüyor. Ekolojik ve ekonomik mobil yaşam, sağladığı avantajlarla geleceğin konaklama anlayışı olacak.” dedi.

Tinyhouse nedir? Ne tür avantajları var?

‘Tiny House’ ya da “Tiny Home” Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre 2mt 55cm sabit genişliğe, maksimum 10mt uzunluğa, römork dahil 4mt yüksekliğe, 3 bin 500 kg ağırlığa sahip plakalı ve ruhsatlı karavan olarak tanımlanıyor. Elektrik, su, doğalgaz gibi faturaların olmadığı küçük evler güneş enerjisi panelleriyle kendi enerjisini üretiyor. Su deposu ile veyasu kuyusu açılarak karşılanan su, arıtma cihazıyla steril hale getirilebilirken foseptik ise ekolojik, kompost tuvaletlerle çözümlenebiliyor. Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre vasıta olarak tanımlandığından dolayı emlak vergisi, motoru olmadığı için ise Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yok. Depreme en dayanıklı yapılar. Arsa, demir, çimento, işçilik gibi inşaat maliyetleri olmadan kısa süreler içerisinde kurulabiliyor. Kısacası ekonomik, doğayla dost ve güvenli bir konaklama anlayışı olarak her geçen gün yaygınlaşıyor.

-Faturagelmeyen ev, elektrik, doğalgaz, su faturası yok, ekonomik yaşam.

-Normaldençok ucuza ev sahibi olma imkanı, arsa, demir, çimento, işçilik maliyeti yok. Çok kısa sürede extra harcamalar yapmadan kurulabilir. 9 saatte kurulabilen ev var.

-Suda ve karada hareket edebilen ev fuarda.

-Doğayla barışık, ekolojik. Güneş enerjisiyle çalışıyor, doğaya zarar vermiyor.

-Mobil yaşam, istediğin yerde konaklama özgürlüğü sağlıyor. İmarsız alanlarda kullanılabilir.

-Depreme en dayanıklı yapılar, sağlam ve güvenli.

-Avrupa ve Amerika’da ortaya çıkan ‘Tiny Home’ akımı büyük rağbet görüyor. Sektör hızlab üyürken üreticiler siparişlere yetişmekte zorlanıyor. Türk firmaları ihracatı arttırıyor.

-Kiralar aşırı artınca ekonomik olduğu için insanlar karavan ve küçük evlerde kalmaya başladı. Karavanlar ve küçük evler ucuza kiralanabiliyor.

TinyHome Show ve Karavan Show Eurasia fuarlarına tüm basın mensuplarımız davetlidir.

AÇILIŞ: 19 Ekim ÇarşambaSaat 11.00

ZİYARET: 19 Ekim Çarşamba-23Ekim Pazar (Her gün 11.00-20.00)

YER: İstanbul FuarMerkezi (İFM) Yeşilköy/İstanbul

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.