Obezite ve sigara kullanımı böbrek kanserinde en büyük risk faktörleri

27.10.2022

Böbrek kanseri olan çoğu insanın kanser ileri seviyelere gelmeden herhangi bir semptomu yoktur. Erken evrede böbrek kanserlerinin çoğu başka bir nedenden dolayı yapılan ultrason, tomografi veya MR ile tespit edilmektedir.

 

İleri seviye tümörlerin bazı semptomlara neden olabildiğini belirten Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral, idrarda kan, sırt ve yan ağrı, yanlarda veya karında ele gelen kitle, karın ağrısı ve istemsiz kilo kaybı bazı belirtileri gösteren kişilerin gecikmeden doktora gitmelerini tavsiye ediyor.

 

Erkeklerde kadınlara kıyasla böbrek kanseri tanı riski daha fazla

Böbrek kanserlerinin tüm dünyada tanı konulan kanserlerin yaklaşık %2’sini oluşturduğunu belirten Yanaral; “Son 25 yılda Avrupa’da böbrek kanserli hasta sayısında artış var. Ultrason ve BT gibi görüntüleme teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte böbrek kanserine şimdilerde erken dönemde tanı konulabiliyor. Buna bağlı olarak hayatta kalma oranı da artış gösteriyor. Erkeklerde kadınlara kıyasla böbrek kanseri tanı riski fazla. Böbrek kanseri olan çoğu insanın kanser ileri seviyelere gelmeden herhangi bir semptoma rastlanmıyor, çoğu hastaya 60-70 yaş arasında teşhis konuluyor.” dedi.

Böbrek kanseri için en büyük risk faktörleri fazla kilo ve sigara

Sigara kullanımı ve obezitenin en büyük risk faktörleri olduğunu belirten Yanaral; “Birinci derece akrabasında böbrek kanseri olanlar ve yüksek kan basıncı olanlar da risk altındadır. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri, en önemlisi sigaranın bırakılması, sağlıklı kilonun korunması böbrek kanseri gelişme riskini azaltabilir.” şeklinde konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.